Český Avast přepsal historii londýnské burzy. Za investory si jde pro 4.3 miliardy korun | info.cz

Články odjinud

Český Avast přepsal historii londýnské burzy. Za investory si jde pro 4.3 miliardy korun

Americký sen na český způsob. To nyní zažívají zakladatelé softwarové společnosti Avast Pavel Baudiš a Edvard Kučera. Ti přesně před třiceti lety založili družstvo, které se zabývalo odstraňováním virusu Vienna z nakažených disket, nyní suverénně přepisují historii londýnské burzy (LSE). Jejich primární emise akcií se v londýnské City stala největším úpisem technologické společnosti v historii. 

„Úpis akcií Avastu je jednoznačně jeden z nejvýznamnějších okamžiků samotné londýnské burzy; jedná se mimo jiné se o největší úpis technologické firmy v historii burzy,“ vyzdvihuje význam úpisu pro INFO.CZ analytik Komerční banky Jiří Kostka.

Firma věří, že se jí takto podaří získat asi 200 milionů dolarů, tedy přes 4.3 miliardy dolarů. Získané finance vlastníci použijí mimo jiné na splacení úvěrů, které si vzali během svých akvizičních nákupů v posledních letech. V roce 2014 totiž Avast koupil firmu Inmite, za kterou podle odhadů zaplatil přes 100 milionů korun, před dvěma lety pak koupil za 1.3 miliardy dolarů konkurenční firmu AVG. A loni převzal za nespecifikovanou částku i britskou technologickou firmu Piriform, která stála například za vývojem populárního softwarového programu CCleaner.

Akcie společnosti se na LSE ve čtvrtek začaly obchodovat za 2.5 libry za akcii, během dne nicméně několik procent ztratily a klesly až na 2.4 libry za akcii, následně však opět začaly růst. „Cena akcií se může rapidně měnit, zejména první dny po primární emisi akcií,“ upozorňuje makléř společnosti BH Securities Martin Vlček. Zároveň dodává, že apetit investorů vkládat nové prostředky do akciových titulů v posledních týdnech mírně chladne. „Vnímám to v souvislosti s růstem úrokových sazeb v USA a zvýšením geopolitického napětí ve světě. Navíc obecně v letních měsících může aktivita investorů mírně opadnout a naopak na podzim obvykle přichází větší zájem.“

Úpisem nových akcií se podíl zakladatelů společnosti Pavla Baudiše a Eduarda Kučery sníží z původních 46 procent na 37.5 procenta, společnost CVC Capital Partners, která vlastnila 29 procent firmy, nyní bude držet 22.7 procenta akcií. A firma Summit Partners sníží svůj podíl ze sedmi procent na 5.7 procenta.

Oslovení odborníci se shodují, že nejvýznamnější rizika související s úpisem akcií jsou regulatorní požadavky a informační povinnosti. „Na firmu se nyní budou vztahovat přísnější informační nároky. V podstatě odkryje své karty konkurenci – a to je také jeden z důvodů, proč některé firmy v České republice z burzy odcházejí,“ vysvětluje Kostka.

Naráží tak na plánovaný či zvažovaný odchod firem Fortuna a Unipetrol z pražské burzy. Právě tam však naopak zamíří právě Avast, který se v Česku bude obchodovat duálnímu zalistování. „Tyto akcie mají potenciál trochu víc oživit upadající obchodování na pražské burze,“ doplňuje analytik Komerční banky.

Dalším potenciálně negativním efektem, který vstup Avastu na burzu přinese, je vyšší nutnost reportovat hospodářské výsledky a další informace a splňovat i jiné regulatorní požadavky veřejného obchodování. „To s sebou nese často nemalé náklady,“ upozorňuje Vlček z BHS. Mezi benefity však podle makléře kromě samotných financí patří například větší důvěra partnerů a veřejnosti ve veřejně obchodovanou společnost či větší publicita okolo firmy.

„Avast dnes dosáhl významného milníku,“ uvedl během začátku obchodování Vince Steckler, výkonný ředitel (CEO) firmy. „Počet kybernetických hrozeb se ve světě stále dramaticky zvyšuje, ale naše společnost bude i nadále vyvíjet bezpečnostní programy na digitální ochranu veřejnosti.“

Bezpečnostní produkty Avastu loni v prosinci využívalo asi 435 milionů zákazníků, z toho 290 milionů na osobních počítačích a zbytek na mobilních zařízeních. Téměř polovina uživatelů žije v Evropě, na Blízkém východě a v Africe, třetina pak v Americe.

Firma loni zvýšila konsolidované výnosy o 91 procent na 653 milionů dolarů. Proti zisku 25 milionů dolarů v roce 2016 se ale firma loni propadla do ztráty 34 milionů dolarů. Provozní zisk vzrostl čtyřnásobně a dosáhl 124 milionů dolarů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud