Český Leo Express kupuje čínské vlaky. Pro Číňany je obchod bránou na Západ | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český Leo Express kupuje čínské vlaky. Pro Číňany je obchod bránou na Západ

Český Leo Express kupuje čínské vlaky. Pro Číňany je obchod bránou na Západ

Čína slaví velké úspěchy v oblasti obchodu. Čínský výrobce podepsal v úterý smlouvu na prodej železničních souprav do Česka. Podle čínských expertů se jedná o první smlouvu podobného typu se zeměmi EU.

Čínská společnost CRRC Zhuzhou Locomotive Co. podepsala smlouvu s českým dopravcem Leo Expres. Za tři vlakové soupravy zaplatí 20 milionů eur (v přepočtu asi 540 milionů korun). Kromě samotných souprav obchod zahrnuje také školení a další vybavení. Jedná se o završení dohody, která byla dojednána už v září, napsal Global Times.

Podle zástupce generálního ředitele čínské firmy je smlouva s českým dopravcem znamením, že čínský dopravní průmysl získává mezinárodní uznání. Kontrakt zákonitě neznamená, že výrobce splňuje všechny mezinárodní standardy, významným krokem to ale pro Číňany přesto je. „Naše technologie musí splňovat evropské standardy. To nám otevře další dveře,“ říká k tomu profesor z výzkumného železničního institutu v Šanghaji.

Pokud se čínské vlaky v Česku osvědčí, pro Číňany se může otevřít brána do západní Evropy, která je pro ně obchodně mnohem zajímavější než země východní a střední Evropy. 

V průběhu příštích tří let plánuje Leo Express koupit celkově 30 železničních souprav od čínského výrobce. Trojici elektrických jednotek, které má firma dodat do poloviny roku 2018, chce použít mimo jiné i pro dotované trasy, které plánuje ministerstvo dopravy soutěžit v otevřených tendrech.

Podnikatel Leoš Novotný založil společnost v roce 2010. Železniční dopravu provozuje od roku 2012. Firma provozuje také autobusovou dopravu a spolupracuje s Uberem nebo českým bike sharingem Rekola. Letos v červnu firma koupila dopravní společnost TigerExpress zaměřenou na autobusovou a minibusovou přepravu.

Loni dopravce snížil ztrátu na 67 milionů korun ze 135 milionů korun v roce 2014. Letos v pololetí firma hospodařila se ztrátou 31 milionů korun.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.