Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český miliardář chce do švýcarských sjezdovek investovat čtyři miliardy korun, místní jsou nadšení

Český miliardář chce do švýcarských sjezdovek investovat čtyři miliardy korun, místní jsou nadšení

Téměř miliardová investice do švýcarského lyžařského střediska se českému miliardáři Radovanu Vítkovi evidentně vyplácí. Minimálně pokud jde o jeho obraz na veřejnosti. Švýcarský deník Tribune de Geneve přinesl rozsáhlou reportáž, kde mu místní děkují za investice, které pomáhají regionu Valais. „Neuběhne týden, aniž by mě někdo z kolegů nepožádal o seznámení s Radovanem Vítkem,“ říká Arthur Clivaz, šéf vlekařů v lyžařském resortu Crans–Montana Aminona.

Vítek, který zbohatl zejména díky obchodů s nemovitostmi, se do svahů ve Švýcarsku zamiloval před zhruba deseti lety. V roce 2013 zasednul v představenstvu společnosti, které resort patří, a nyní vlastní zhruba 85 procent akcií. „Je to stroj, který umí zrychlit čas,“ popisuje Vítka šéf CMA a jeho osobní přítel Philippe Magistretti. Podle něj ovšem český miliardář neutrácí peníze bez rozmyslu. Nic nesmí být schváleno bez jeho souhlasu. „Jeho nápad například byl, že musíme do resortu přitáhnout mladou sportovní klientelu. Bude to taková Ibiza na sjezdovkách,“ komentuje otevření klubu na vrcholu jednoho ze svahů.

Vítkova společnost chce začít s přestavbou části areálu, která v posledních letech trpěla kvůli postupnému odtávání místního ledovce. V létě chce CMA zase přilákat turisty z Asie. Pomoci by k tomu měla výstavba hotelu a apartmánů umístěných přímo na svahu. Vítek chce do této výstavby podle místních investovat další 4,5 miliardy korun.

Ne všichni jsou ale z Vítka tolik nadšení. Armand Bestenheider, dlouholetý politik a hoteliér v oblasti, neskrývá z působení českého miliardáře obavy. Podle něj místní správa příliš rychle vyklidila pozice v CMA. „Stačilo investovat čtyři miliony švýcarských franků,“ odpovídá na otázku, kolik správa potřebovala, aby si ve společnosti udržela vliv. Vítek byl ovšem rychlejší. Rozhodl o navýšení základního kapitálu firmy o zhruba 1,2 miliardy korun, přičemž podíl místní správy se tímto krokem zmenšil na 11 procent. „Ale dveře mají pořád otevřené, pokud jej budou chtít zvýšit,“ tvrdí Magistretti.

Další kritickým hlasem je asociace APAU, která sdružuje zhruba 250 malých akcionářů CMA. Podle jejího předsedy Gillese Davoina jsou Vítkovy investice rozhodně prospěšné, ale sám má obavy, co se stane, pokud se český miliardář rozhodne odejít. Podle Magistrettiho ovšem tato možnost vůbec neexistuje, argumentuje tím, že si Vítek v Crans–Montaně vybudoval sídlo a investuje do soukromé kliniky. „Pokud by přeci jenom odešel, tak si s sebou místní chaty ani vleky nevezme,“ uzavírá Clivaz.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1