Český miliardář chce do švýcarských sjezdovek investovat čtyři miliardy korun, místní jsou nadšení | info.cz

Články odjinud

Český miliardář chce do švýcarských sjezdovek investovat čtyři miliardy korun, místní jsou nadšení

Téměř miliardová investice do švýcarského lyžařského střediska se českému miliardáři Radovanu Vítkovi evidentně vyplácí. Minimálně pokud jde o jeho obraz na veřejnosti. Švýcarský deník Tribune de Geneve přinesl rozsáhlou reportáž, kde mu místní děkují za investice, které pomáhají regionu Valais. „Neuběhne týden, aniž by mě někdo z kolegů nepožádal o seznámení s Radovanem Vítkem,“ říká Arthur Clivaz, šéf vlekařů v lyžařském resortu Crans–Montana Aminona.

Vítek, který zbohatl zejména díky obchodů s nemovitostmi, se do svahů ve Švýcarsku zamiloval před zhruba deseti lety. V roce 2013 zasednul v představenstvu společnosti, které resort patří, a nyní vlastní zhruba 85 procent akcií. „Je to stroj, který umí zrychlit čas,“ popisuje Vítka šéf CMA a jeho osobní přítel Philippe Magistretti. Podle něj ovšem český miliardář neutrácí peníze bez rozmyslu. Nic nesmí být schváleno bez jeho souhlasu. „Jeho nápad například byl, že musíme do resortu přitáhnout mladou sportovní klientelu. Bude to taková Ibiza na sjezdovkách,“ komentuje otevření klubu na vrcholu jednoho ze svahů.

Vítkova společnost chce začít s přestavbou části areálu, která v posledních letech trpěla kvůli postupnému odtávání místního ledovce. V létě chce CMA zase přilákat turisty z Asie. Pomoci by k tomu měla výstavba hotelu a apartmánů umístěných přímo na svahu. Vítek chce do této výstavby podle místních investovat další 4,5 miliardy korun.

Ne všichni jsou ale z Vítka tolik nadšení. Armand Bestenheider, dlouholetý politik a hoteliér v oblasti, neskrývá z působení českého miliardáře obavy. Podle něj místní správa příliš rychle vyklidila pozice v CMA. „Stačilo investovat čtyři miliony švýcarských franků,“ odpovídá na otázku, kolik správa potřebovala, aby si ve společnosti udržela vliv. Vítek byl ovšem rychlejší. Rozhodl o navýšení základního kapitálu firmy o zhruba 1,2 miliardy korun, přičemž podíl místní správy se tímto krokem zmenšil na 11 procent. „Ale dveře mají pořád otevřené, pokud jej budou chtít zvýšit,“ tvrdí Magistretti.

Další kritickým hlasem je asociace APAU, která sdružuje zhruba 250 malých akcionářů CMA. Podle jejího předsedy Gillese Davoina jsou Vítkovy investice rozhodně prospěšné, ale sám má obavy, co se stane, pokud se český miliardář rozhodne odejít. Podle Magistrettiho ovšem tato možnost vůbec neexistuje, argumentuje tím, že si Vítek v Crans–Montaně vybudoval sídlo a investuje do soukromé kliniky. „Pokud by přeci jenom odešel, tak si s sebou místní chaty ani vleky nevezme,“ uzavírá Clivaz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud