Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští hoteliéři čekají rekordní sezónu. Tuzemsko nebylo nikdy navštěvováno tak, jako nyní

Čeští hoteliéři čekají rekordní sezónu. Tuzemsko nebylo nikdy navštěvováno tak, jako nyní

Čeští hoteliéři čekají žně. Domácí i zahraniční turisté se k nim jen valí a někteří mají na celé prázdniny plno. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka jsou hotely nyní stejně obsazené, jako během loňské rekordní sezóny, cena za pokoj však roste. „Tuzemsko asi nebylo v novodobé historii tak navštěvováno jako doposud,“ doplňuje Marie Havlíčková, ředitelka společnosti Slevomat, která mimo jiné prodává i pobytové zájezdy. 

Loňská skvělá sezóna českých hoteliérů pokračuje, podle manažerů v turistickém průmyslu provozovatele ubytovacích zařízení čekají velmi dobré měsíce. „Rekordně silný zájem začal loni v létě, pokračoval úspěšnou zimní sezónou a nyní vrcholí,“ tvrdí Marie Havlíčková. „Ubytovací kapacity v nejoblíbenějších destinacích na celé léto rychle mizí, někteří hoteliéři již mají na větší část prázdnin plno.“

Růst poptávky zaznamenávají téměř všechny typy ubytovacích zařízení, s největším zájmem se ale setkávají hoteliéři, kteří svým hostům nabízejí větší komfort, a penziony zaměřené na rodiny s dětmi. Turisté mají letos zájem především o zařízení s širokou paletou nabízených služeb a možností smysluplného využití času.

Zájem turistů dokládají i data Českého statistického úřadu. Podle statistik se totiž v českých ubytovacích zařízení v prvním čtvrtletí letošního roku ubytovaly téměř čtyři miliony turistů – o více než 400 tisíc více, než za srovnatelné období předešlého roku.

„Největší zájem letos zaznamenáváme u zařízení, která nabízejí kvalitní ubytování za rozumnou cenu, tedy u tří a čtyřhvězdičkových hotelů,“ vysvětluje pro INFO.CZ Martin Němec, marketingový manažer portálu Hotely.cz. „Hoteliéry čeká letos solidní růst a dobrá sezóna, která je vlastně pokračováním té z loňska,“ dodal manažer.

Podle dat, která pro Asociaci hotelů a restaurací České republiky (AHRČR) vypracovala společnost STR Global, byla obsazenost pražských hotelů za prvních pět měsíců letošního roku meziročně beze změny na 71 procentech; cena za pokoj se ve stejném období meziročně zvýšila asi o tři procenta. Okolní metropole, Vídeň či Budapešť, hlásí jak růst obsazenosti, tak i ceny.

Právě obsazenost a cena měly v minulém roce hlavní vliv na růst tržeb hotelů (RevPAR) u čtyř a pětihvězdičkových pokojů o 13 procent. Větší zájem ale zaznamenaly i ostatní ubytovací zařízení a pozitivně byla loňská sezóna hodnocena také ze strany provozovatelů kempů a chatových osad.

Na skvělé loňské sezóně měl hlavní zásluhu dobrý ekonomický růst, nové letecké linky z Asie do Prahy, či vnímání české metropole jako bezpečné destinace. Tedy faktory, které se příliš nezměnily. „Očekáváme, že letošní rok by mohl být s loňským srovnatelný,“ říká prezident AHRČR Stárek.

Podle Stárka by se letos na silnějších číslech mohli podepsat především čeští turisté. „Dobrou zprávou je růst domácího cestovního ruchu, kde máme stále velký potenciál. Důvodem je především skutečnost, že kvalita ubytovacích služeb je stále na vyšší úrovni, Česká republika je velmi bezpečnou destinací a Evropa obecně zaznamenává nárůst počtu turistů,“ uzavírá prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232