Čeští hoteliéři čekají rekordní sezónu. Tuzemsko nebylo nikdy navštěvováno tak, jako nyní | info.cz

Články odjinud

Čeští hoteliéři čekají rekordní sezónu. Tuzemsko nebylo nikdy navštěvováno tak, jako nyní

Čeští hoteliéři čekají žně. Domácí i zahraniční turisté se k nim jen valí a někteří mají na celé prázdniny plno. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka jsou hotely nyní stejně obsazené, jako během loňské rekordní sezóny, cena za pokoj však roste. „Tuzemsko asi nebylo v novodobé historii tak navštěvováno jako doposud,“ doplňuje Marie Havlíčková, ředitelka společnosti Slevomat, která mimo jiné prodává i pobytové zájezdy. 

Loňská skvělá sezóna českých hoteliérů pokračuje, podle manažerů v turistickém průmyslu provozovatele ubytovacích zařízení čekají velmi dobré měsíce. „Rekordně silný zájem začal loni v létě, pokračoval úspěšnou zimní sezónou a nyní vrcholí,“ tvrdí Marie Havlíčková. „Ubytovací kapacity v nejoblíbenějších destinacích na celé léto rychle mizí, někteří hoteliéři již mají na větší část prázdnin plno.“

Růst poptávky zaznamenávají téměř všechny typy ubytovacích zařízení, s největším zájmem se ale setkávají hoteliéři, kteří svým hostům nabízejí větší komfort, a penziony zaměřené na rodiny s dětmi. Turisté mají letos zájem především o zařízení s širokou paletou nabízených služeb a možností smysluplného využití času.

Zájem turistů dokládají i data Českého statistického úřadu. Podle statistik se totiž v českých ubytovacích zařízení v prvním čtvrtletí letošního roku ubytovaly téměř čtyři miliony turistů – o více než 400 tisíc více, než za srovnatelné období předešlého roku.

„Největší zájem letos zaznamenáváme u zařízení, která nabízejí kvalitní ubytování za rozumnou cenu, tedy u tří a čtyřhvězdičkových hotelů,“ vysvětluje pro INFO.CZ Martin Němec, marketingový manažer portálu Hotely.cz. „Hoteliéry čeká letos solidní růst a dobrá sezóna, která je vlastně pokračováním té z loňska,“ dodal manažer.

Podle dat, která pro Asociaci hotelů a restaurací České republiky (AHRČR) vypracovala společnost STR Global, byla obsazenost pražských hotelů za prvních pět měsíců letošního roku meziročně beze změny na 71 procentech; cena za pokoj se ve stejném období meziročně zvýšila asi o tři procenta. Okolní metropole, Vídeň či Budapešť, hlásí jak růst obsazenosti, tak i ceny.

Právě obsazenost a cena měly v minulém roce hlavní vliv na růst tržeb hotelů (RevPAR) u čtyř a pětihvězdičkových pokojů o 13 procent. Větší zájem ale zaznamenaly i ostatní ubytovací zařízení a pozitivně byla loňská sezóna hodnocena také ze strany provozovatelů kempů a chatových osad.

Na skvělé loňské sezóně měl hlavní zásluhu dobrý ekonomický růst, nové letecké linky z Asie do Prahy, či vnímání české metropole jako bezpečné destinace. Tedy faktory, které se příliš nezměnily. „Očekáváme, že letošní rok by mohl být s loňským srovnatelný,“ říká prezident AHRČR Stárek.

Podle Stárka by se letos na silnějších číslech mohli podepsat především čeští turisté. „Dobrou zprávou je růst domácího cestovního ruchu, kde máme stále velký potenciál. Důvodem je především skutečnost, že kvalita ubytovacích služeb je stále na vyšší úrovni, Česká republika je velmi bezpečnou destinací a Evropa obecně zaznamenává nárůst počtu turistů,“ uzavírá prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud