Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští hoteliéři čekají rekordní sezónu. Tuzemsko nebylo nikdy navštěvováno tak, jako nyní

Čeští hoteliéři čekají rekordní sezónu. Tuzemsko nebylo nikdy navštěvováno tak, jako nyní

Čeští hoteliéři čekají žně. Domácí i zahraniční turisté se k nim jen valí a někteří mají na celé prázdniny plno. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka jsou hotely nyní stejně obsazené, jako během loňské rekordní sezóny, cena za pokoj však roste. „Tuzemsko asi nebylo v novodobé historii tak navštěvováno jako doposud,“ doplňuje Marie Havlíčková, ředitelka společnosti Slevomat, která mimo jiné prodává i pobytové zájezdy. 

Loňská skvělá sezóna českých hoteliérů pokračuje, podle manažerů v turistickém průmyslu provozovatele ubytovacích zařízení čekají velmi dobré měsíce. „Rekordně silný zájem začal loni v létě, pokračoval úspěšnou zimní sezónou a nyní vrcholí,“ tvrdí Marie Havlíčková. „Ubytovací kapacity v nejoblíbenějších destinacích na celé léto rychle mizí, někteří hoteliéři již mají na větší část prázdnin plno.“

Růst poptávky zaznamenávají téměř všechny typy ubytovacích zařízení, s největším zájmem se ale setkávají hoteliéři, kteří svým hostům nabízejí větší komfort, a penziony zaměřené na rodiny s dětmi. Turisté mají letos zájem především o zařízení s širokou paletou nabízených služeb a možností smysluplného využití času.

Zájem turistů dokládají i data Českého statistického úřadu. Podle statistik se totiž v českých ubytovacích zařízení v prvním čtvrtletí letošního roku ubytovaly téměř čtyři miliony turistů – o více než 400 tisíc více, než za srovnatelné období předešlého roku.

„Největší zájem letos zaznamenáváme u zařízení, která nabízejí kvalitní ubytování za rozumnou cenu, tedy u tří a čtyřhvězdičkových hotelů,“ vysvětluje pro INFO.CZ Martin Němec, marketingový manažer portálu Hotely.cz. „Hoteliéry čeká letos solidní růst a dobrá sezóna, která je vlastně pokračováním té z loňska,“ dodal manažer.

Podle dat, která pro Asociaci hotelů a restaurací České republiky (AHRČR) vypracovala společnost STR Global, byla obsazenost pražských hotelů za prvních pět měsíců letošního roku meziročně beze změny na 71 procentech; cena za pokoj se ve stejném období meziročně zvýšila asi o tři procenta. Okolní metropole, Vídeň či Budapešť, hlásí jak růst obsazenosti, tak i ceny.

Právě obsazenost a cena měly v minulém roce hlavní vliv na růst tržeb hotelů (RevPAR) u čtyř a pětihvězdičkových pokojů o 13 procent. Větší zájem ale zaznamenaly i ostatní ubytovací zařízení a pozitivně byla loňská sezóna hodnocena také ze strany provozovatelů kempů a chatových osad.

Na skvělé loňské sezóně měl hlavní zásluhu dobrý ekonomický růst, nové letecké linky z Asie do Prahy, či vnímání české metropole jako bezpečné destinace. Tedy faktory, které se příliš nezměnily. „Očekáváme, že letošní rok by mohl být s loňským srovnatelný,“ říká prezident AHRČR Stárek.

Podle Stárka by se letos na silnějších číslech mohli podepsat především čeští turisté. „Dobrou zprávou je růst domácího cestovního ruchu, kde máme stále velký potenciál. Důvodem je především skutečnost, že kvalita ubytovacích služeb je stále na vyšší úrovni, Česká republika je velmi bezpečnou destinací a Evropa obecně zaznamenává nárůst počtu turistů,“ uzavírá prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744