Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČEZ a Škoda Auto budují spojenectví. Jak chtějí ovládnout český trh s elektromobily?

ČEZ a Škoda Auto budují spojenectví. Jak chtějí ovládnout český trh s elektromobily?

Dva čeští giganti Škoda Auto a ČEZ našli společný cíl. Plánují investovat do rozvoje elektromobilů v Česku. „Elektromobilitu bereme jako velkou příležitost,“ potvrdil pro Hospodářské noviny šéf ČEZ Daniel Beneš.

Úkoly si partneři rozdělí následovně: Škoda zajistí výrobu elektromobilů, energetický gigant postaví dobíjecí stanice a bude do nich dodávat elektřinu. Nárůst počtu aut a dobíjecích stanic by měl být provázaný.

ČEZ už má v oblasti větší zkušenosti. Za posledních několik let v tuzemsku postavil téměř sedmdesát dobíjecích stanic, připomínají HN. Dalších čtyřicet by mělo přibýt i za přispění peněz z evropských dotací.

Elektroauta zatím nejsou v Česku příliš rozšířená, podle Beneše se to ale v příštích letech změní. „Podle některých studií bude v roce 2030 spotřeba elektřiny v elektromobilech na úrovni výroby velkého jaderného bloku. Bude to pro nás tedy důležitý segment,“ popsal deníku. Jednání se Škodou Auto podle něj dál probíhají. Podobně se vyjádřil i druhý partner.

Do jejich projektu se promítne i politický podpora. Evropská unie stojí na straně ekologických automobilů. Česká vláda loni oznámila záměr dotovat jejich nákup pro firmy, úřady a obce. Téma řešil letos v zimě i premiér Bohuslav Sobotka v souvislosti se smogovou situací.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1