Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína loni v Evropě nakupovala podstatně méně. Investice klesly o třetinu, můžou za to i regulace

Čína loni v Evropě nakupovala podstatně méně. Investice klesly o třetinu, můžou za to i regulace

Čínští investoři loni vynaložili na akvizice v evropském firemním sektoru 57,6 miliardy dolarů (1,2 bilionu Kč), což je o třetinu méně než v předchozím roce. Vyplývá to z dnešní zprávy poradenské společnosti EY. Počet čínských akvizic v Evropě se podle této zprávy snížil o pětinu na 247 transakcí.

Největší podíl na celkovém počtu transakcí mělo Německo, kde čínští investoři uskutečnili 54 akvizicí - o 21 procent méně než v roce 2016. Hodnota čínských akvizic v Německu ale vzrostla na rekordních 13,7 miliardy dolarů z 12,6 miliardy před rokem.

Druhé místo loni v počtu čínských akvizicí obsadila Británie, za kterou následovala Itálie. V obou zemích se ale počet čínských akvizicí snížil, v Británii ze 47 na 44 transakcí a v Itálii ze 34 na 24 transakcí.

Za poklesem počtu čínských akvizic v Evropě podle EY stojí více faktorů. „Čínské regulační úřady zavedly přísnější kontrolu zahraničních akvizic, aby regulovaly odliv kapitálu do ciziny," uvedl Alexander Kron z EY. „Také na evropské straně byly zpřísněny regulační požadavky, což vedlo ke krachu některých dohod. Navíc dnes čínské podniky kandidáty na převzetí důkladněji zkoumají," dodal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1