Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína se bojí odlivu kapitálu. Banky budou hlásit státu transakce v zahraničí

Čína se bojí odlivu kapitálu. Banky budou hlásit státu transakce v zahraničí

Čínské banky budou muset hlásit státu všechny transakce uskutečněné v zahraničí ve vyšší hodnotě než 1000 jüanů (asi 3500 korun). Banky je oznámí státní správě deviz SAFE. Nařízení se týká kreditních a debetních karet vydaných v Číně, ale také výběrů hotovosti.

Čínští úředníci k tomuto opatření přistoupili v reakci na odliv kapitálu. Držitelé čínských bankovních karet uskutečnili v roce 2016 v zahraničí platby za více než 120 miliard dolarů (2,8 bilionu Kč).

Asijská velmoc řeší masivní propad jüanu. Ten loni spadl na osmileté minimum. Už na konci minulého roku tak Číňané přistoupili k opatřením, která odliv kapitálu omezila.

„Tlak na jüan způsobil, že orgány budou ještě více opatrné,“ domnívají se analytici z investiční společnosti CLSA.

Opatření navíc dává čínským úřadům možnost účinněji kontrolovat bankovní prostředí a případně zasáhnout proti ilegálním bankám. Ty čínská vláda viní z praní špinavých peněz nebo vyvádění prostředků za hranice země.

Od chvíle, co Čína začala s tažením proti nelegálním bankám a dalším nepravostem ve svém finančním systému, obávají se analytici rizika zhoršení likvidity. I z toho důvodu agentura Moody's před měsícem snížila čínský rating.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1