Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Číňané mají vážný zájem o koupi Vítkovic. V současnosti zkoumají hospodaření skupiny

Číňané mají vážný zájem o koupi Vítkovic. V současnosti zkoumají hospodaření skupiny

Čínská CEFC, kterou v Česku zastupuje mimo jiné bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, má vážný zájem o koupi strojírenského gigantu Vítkovice Machinery Group. Podle informací INFO.CZ firma v současnosti prochází kontrolou hospodaření (takzvané due diligence), který má na starosti jedna z největších auditorských firem v Česku. 

Audit, který je nezbytným předpokladem k případnému prodeji, by měl skončit nejpozději na konci března. Poté se uvidí, zda Číňané Vítkovice skutečně koupí, či nikoliv. Skupina Vítkovice Machine Group v současnosti čítá více než 20 firem, které mají dohromady okolo 5500 zaměstnanců. Několik společností ze skupiny se loni dostalo do problémů a tři z nich - Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi - poslal soud do úpadku.

I tak může být koupě zajímavá vzhledem k možné dostavbě Temelína, pro niž by se mohla firma vzhledem ke svým zkušenostem stát jedním z hlavních dodavatelů. Největší překážkou k uzavření transakce budou bezpochyby spory akcionářů Vítkovic Jana Světlíka (většinový akcionář) a Karla Komárka (menšinový akcionář). Ti spolu vedou soudní spory a koupě bez souhlasu obou stran nepřipadá v úvahu.

Světlík i Komárek se k případnému prodeji veřejně nevyjadřují. Podle INFO.CZ se ovšem jednání s Číňany v současnosti konají na takřka na denní bázi. „Já vám nic takového nepotvrdím,“ řekla INFO.CZ mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Podobně reagovala i Komárkova mluvčí Dana Dvořáková. „V této chvíli se nebudeme ke spekulacím trhu vyjadřovat,“ dodala.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link