Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Číňané nejspíš odcházejí z vydavatelství Empresa Media a agentury Médea. Tvrdík už není v představenstvu

Číňané nejspíš odcházejí z vydavatelství Empresa Media a agentury Médea. Tvrdík už není v představenstvu

Spolupráce mezi čínskou společnosti CEFC, v Česku zastupovanou Jaroslavem Tvrdíkem, s mediální společností Jaromíra Soukupa se završuje. Tvrdík složil svou funkci místopředsedy představenstva ve vydavatelství Empresa Media i v mediální agentuře Médea. Informoval o tom zpravodajský portál HlídacíPes.org

V obchodním rejstříku ještě není změna oficiálně zaznamenána, informaci HlídacíPes.org ale na přímý dotaz potvrdil výkonný ředitel vydavatelství Empresa Daniel Köppl.

„Informaci potvrzuji, je to tak. Je to další potvrzení toho, že se posílila pozice Jaromíra Soukupa ve vedení společností Empresa Media a Médea,“ řekl Daniel Köppl.

Co přesně to znamená, nechtěl dále komentovat. Podle všeho je ale odchod CEFC z obou společností nyní v procesu; naplňuje se smluvní klauzule, jež oběma stranám dávala možnost do konce března 2017 zažádat o získání akcií zpět, respektive stažení investice.

„Kdyby pan Soukup chtěl skutečně vykoupit naše akcie, smlouva to umožňuje a je to záležitost jednoho dokumentu a dvou odstavců,“ řekl už vloni na podzim Tvrdík pro Echo24. Aktuální reakci CEFC redakce HlídacíPes.org zjišťuje. Na telefonát, ani dotazy zaslané SMS zatím zástupce CEFC nereagoval.

Pro CEFC byl přitom vstup do vydavatelství Empresa Media a agentury Médea jedním z prvních viditelných počinů v Česku. Investice se řešila na nejvyšší úrovni – na setkáních na Pražském hradě, smlouvu o strategickém partnerství podepsali zástupci vydavatelství v Šanghaji v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně.

Původně CEFC usilovala o úplné převzetí obou firem. V Emprese Media (vydává mimo jiné časopisy Týden či Instinkt a provozuje TV Barrandov) získala nakonec CEFC 49% podíl, v Médee 30 % . Jaroslav Tvrdík v obou společnostech zastával od loňského srpna funkci místopředsedy představenstva. Informace o rozporech s Jaromírem Soukupem na veřejnost prosakovaly již v posledních měsících.

O mediálních investicích v Česku vloni na podzim na konferenci v Pekingu hovořil i ředitel CEFC a poradce českého prezidenta Jie Ťien-ming: „V České republice jsme investovali do fotbalového klubu a mediální skupiny, financujeme charitativní aktivity, vše z toho je neziskové. Proč to tedy děláme? Protože chceme odstranit kulturní bariéry a snížit náklady nutné k vybudování vzájemné důvěry.“

Mediální investici do firem Empresa Media a Médea bude muset CEFC nyní škrtnout.

Autor je redaktorem portálu HlídacíPes.org

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744