Čínská CEFC nezaplatila v termínu za podíl v Rosněfti. Obří obchod za 200 miliard obestírá nejistota | info.cz

Články odjinud

Čínská CEFC nezaplatila v termínu za podíl v Rosněfti. Obří obchod za 200 miliard obestírá nejistota

Čínská společnost CEFC, která si z Česka udělala svou evropskou centrálu, čelí dalším potížím. Jak informuje ruský deník Vedomosti s odvoláním na anonymní zdroje obeznámené se situací, ke konci března uplynula lhůta, do které měla firma zaplatit pětinu částky za 14procentní podíl v ruské Rosněfti. Obří obchod za bezmála 200 miliard korun je mimořádně sledovaný kvůli svému strategickému a politickému významu. Jeho osud je ovšem nejistý.

Prodej části Rosněfti do rukou Číňanů se odkládá na neurčito a symbolická ozdoba rusko-čínského přátelství je v nedohlednu. CEFC zmítaná finančními problémy a skandálem, který spustilo vyšetřování jejího šéfa, nestihla v termínu složit na konta prodejců necelé dvě miliardy dolarů – pětinu částky, kterou má za 14procentní podíl v ropném gigantu zaplatit.

Znovu se tak potvrzuje, že firma nemá peníze a je prakticky paralyzovaná. A také, že prodej podílu v ruské společnosti neběží hladce, jak naznačovaly i starší zprávy.

CEFC měla podíl ve firmě většinově vlastněné ruským státem odkoupit od švýcarské těžební společnost Glencore a katarského státního investičního fondu Qatar Investment Authority.

Že se celý obchod zásadně komplikuje, ukazovaly i zprávy z konce března. Agentura Reuters tehdy uváděla, že CEFC sice už jednu tranši zaplatila, ale její představitelé se pak zcela odmlčeli a zástupci Rosněfti, kteří odcestovali do Číny, se od nich nic nedozvěděli. „Druhá strana (CEFC) prostě zmizela,“ uvedl jeden ze zdrojů. „Jedna věc je ale jasná. Kreml chce, aby Čína měla podíl v Rosněfti. A Čína dlouho tvrdí, že chce posílit energetické vazby s Ruskem,“ uvedl tehdy jiný zdroj Reuters.

To zjevně dál platí. Jak deník Vedomosti dodává, lhůta pro první splátku se po dohodě obou stran prodloužila zatím o 10 dní a stále nemusí být definitivní. „Před několika dny se v Číně na nejvyšších místech rozhodlo, že se v obchodu bude pokračovat a bude uzavřen,“ uvádí ruský deník. Podle jeho zdrojů se nečeká, že by sama těžce zadlužená CEFC peníze složila.

Potíže CEFC se naplno obnažily poté, co vyšlo najevo, že předseda představenstva firmy a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je vyšetřovaný pro podezření z hospodářské kriminality. Kontrolu nad zadluženou společností pak převzaly čínské státní instituce a začaly hasit potíže.

Čínská rozvojová banka se aktuálně snaží CEFC zachránit a jedná s věřiteli o obřím dluhu. Vyzývá je, aby nepodávali žaloby a nestahovali úvěry.

Na jednu z největších čínských investic v Rusku se nahlíží jako na posílení vztahů mezi největším světovým vývozcem a největším spotřebitelem ropy na světě. Zároveň je budoucnost tohoto obchodu zkouškou připravenosti vlády čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zasahovat do riskantních finančních transakcí velkých čínských konglomerátů.

V Česku, které si za asistence prezidenta Miloše Zemana zvolila za svoji evropskou centrálu, CEFC koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu. CEFC Europe spravovala v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur. Některé z těchto akvizic teď Čína svým postupem vůči CEFC fakticky v tichosti znárodňuje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud