Církve loni od státu dostaly v restitucích 3,6 miliardy. Další peníze jim šly v rámci náhrad | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Církve loni od státu dostaly v restitucích 3,6 miliardy. Další peníze jim šly v rámci náhrad

Církve loni od státu dostaly v restitucích 3,6 miliardy. Další peníze jim šly v rámci náhrad

Církve a náboženské společnosti loni dostaly od státu přes 3,6 miliardy korun, o 140 milionů korun více než v předchozím roce. Nejvíce peněz šlo z rozpočtů ministerstev kultury a školství, první z nich platí činnost registrovaných církví a druhé posílá peníze školám zřizovaným církvemi. Oba úřady loni poslaly církvím po přibližně 1,6 miliardy korun. Údaje vyplývají ze státního závěrečného účtu. Od roku 2013 také církve dostávají každoročně přibližně dvě miliardy korun jako finanční náhradu za majetek, který nelze vydat podle zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.

Církve a náboženské společnosti v roce 2017 ze státního rozpočtu dostaly 3,62 miliardy korun. Meziročně se tyto výdaje zvýšily o čtyři procenta (o 139,7 milionu korun). Z více než 95 procent šlo o rozpočty ministerstev kultury, školství a práce a sociálních věcí. V souvislosti s restitucemi se ale snižuje státní příspěvek na činnost církví, loni činil 1,3 miliardy. Příspěvek bude postupně do roku 2030 klesat až na nulu.

Na finanční náhrady v rámci majetkového vyrovnání bylo loni vyplaceno 2,1 miliardy korun; ty dostávají jen církve, které se státem uzavřely dohodu. Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi má kromě napravení majetkových křivd nastolit nový vztah státu a církve, zákon fakticky znamená odluku státu a církve.

Státní závěrečný účet za loňský rok uvádí, že ministerstvo kultury vedle peněz na platy duchovních poskytlo církvím ještě 283 milionu korun jako dotace zejména na péči o památky a podporu živého umění.

Od ministerstva školství dostalo církevní školství téměř 1,6 miliardy korun a ostatní církevní a náboženské společnosti téměř 1,9 milionu korun. V roce 2017 působilo v ČR 138 církevních škol, předškolních a školských zařízení; dostaly o 142,4 milionu korun více než v roce 2016.

Ministerstvo práce poslalo církvím 284 miliony korun, z toho 91 milion na služby sociální péče, 54,6 milionu na aktivní politiku zaměstnanosti, 75,8 milionu korun bylo použito na společné programy ČR a EU a 32,8 milionu na státní příspěvek na výkon pěstounské péče.

Církvím a náboženským společnostem loni přispěly také ministerstvo zahraničí, které uvolnilo 85 milionů korun, z toho na rozvojovou zahraniční pomoc 59,1 milionu a na humanitární pomoc 21,8 milionu korun. Ministerstvo zemědělství poslalo 45 milionů, Úřad vlády 8,7 milionu korun, ministerstvo životního prostředí 2,5 milionu korun, ministerstvo zdravotnictví 9,9 milionu korun, ministerstvo spravedlnosti 1,1 milionu korun, ministerstvo vnitra 12,7 milionu korun a ministerstvo pro místní rozvoj poskytlo téměř 8,6 milionu korun.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.