Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co bude po konci intervencí? Kurz se může hnout oběma směry, říká exguvernér ČNB Singer

Co bude po konci intervencí? Kurz se může hnout oběma směry, říká exguvernér ČNB Singer

Centrální bankéři pustí kurz dříve, než původně čekali, říká exguvernér ČNB a současný ředitel institucionálních vztahů a hlavní ekonom Generali CEE Holding. Že by centrální banka zaspala, se neobává. Čtěte rozhovor, který poskytl serveru E15.

Únorová inflace je vysoko nad poslední prognózou ČNB a není to poprvé. Podceňuje banka riziko budoucí inflace?

Zatímco z lednových čísel se toho moc vyvozovat nedá, únor potvrzuje rychlejší než centrální bankou očekávaný růst inflace. Problémem v interpretaci tohoto vývoje u nás je, že v jádrových složkách ceny rostou překvapivě především tam, kde se týkají hotelů a restaurací, což může být i jednorázový, a tedy v měnové politice více méně ignorovatelný vliv zavedení EET.

Ovšem zůstanou-li růsty cen v oblastech ovlivněných EET trvalé, bude to signalizovat, že domácí poptávka je už dostatečná na to, aby do ní poskytovatelé služeb mohli promítnout zvýšení svých nákladů.

Zbytek překvapení jde spíše za notoricky proměnlivé cenové okruhy, které buď přichází ze zahraničí, jako paliva, nebo je ovlivňuje počasí, což je případ potravin. V každém případě na ně jejich prvotní efekty opět měnová politika reagovat nemá, neb počasí a světové ceny ropy měnová politika ČNB opravdu ovlivňovat nemůže.

Neobáváte se inflace vyvolané boomem mezd? Růst cen přece jen vedou základní složky spotřebitelského koše, jako potraviny a benzín, což se dotkne všech. Navíc nabídka práce je zoufalá, a růstu mezd nahrává.

Neobávám. Vrací-li se jádro inflace zhruba ke dvěma procentům, znamená to spíš, že se ČNB, ostatně stejně jako ostatní centrální banky, konečně ocitá v teritoriu, kde se bude moci postupně vrátit ke standardní měnové politice a standardním nástrojům. Možná o něco rychleji, než čekala, ale je to spíš dobrá zpráva.

Nemyslíte si, že ČNB poněkud ujíždí vlak a kurzový závazek bude opuštěn pozdě?

Centrální banky mají dost zkušenosti se standardní měnovou politikou, takové překvapení v jádrech cen, vyhodnotí-li ho jako trvalé, jsou schopny korigovat efektivně a poměrně rychle. A zde se bavíme o měsících. Není to z hlediska rychlosti reakce drama.‎

pokračujte ve čtení rozhovoru na webu E15.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744