Co byste měli vědět o japonské firmě Asahi, která koupila Plzeňský Prazdroj? | info.cz

Články odjinud

Co byste měli vědět o japonské firmě Asahi, která koupila Plzeňský Prazdroj?

Z boje o skupinu středoevropských pivovarů postupně odpadávala jedna společnost za druhou, až zbyla pouze japonská skupina Asahi. Její nabídku v hodnotě zhruba 200 miliard korun nikdo nepřekonal a plzeňský pivovar tak mění vlastníka. V jaké se ocitl společnosti?

Japonská jednička mezi výrobci piv si připsala další cennou akvizici. Hodnotu značky Pilsner Urquell v Japonsku dobře znají. List Nikkei, který přinesl informaci o tom, že se odkup uskutečnil, upozornil mezi šesticí pivovarů, kterých se prodej týkal, právě na českého producenta.

Firma Asahi sídlící v Ósace má za sebou 127 let dlouhou historii, kdy se vypracovala mezi trojici největších výrobců piva v zemi. Časem nechala konkurenty Kirin Beer a Suntory za zády a drží si od roku 2014 čelní pozici.

Zlom v produkci Asahi přišel v 80. letech 20. století. Do té doby pivovar sázel na výrobu ležáku Asahi Gold, který sládci poprvé uvařili v roce 1957. O třicet let později vznikla dvanáctka Asahi Super Dry, která zajistila firmě velký úspěch a do dneška je vlajkovou lodí koncernu v zemi vycházejícího slunce.

Zajímavostí je, že se do originálních japonských piv přidává také rýžový extrakt, přesto ze srovnání chutí vyšla jako nejpodobnější těm tuzemským. Asahi Super Dry se ostatně vaří v pražském Braníku. Tamní pivovar koupili Japonci v minulosti spolu se značkou Staropramen.

Kromě šestice středoevropských pivovarů, které společnost Asahi odkoupila od koncernu SAB Miller, vlastní firma řadu dalších zajímavých značek po celém světě. V japonských rukou je například australský Schweppes, italský pivovar Peroni nebo také holandský Grolsch.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud