Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Daň, která zachraňuje životy. Velké nadnárodní společnosti bojují proti ní

Daň, která zachraňuje životy. Velké nadnárodní společnosti bojují proti ní

Po celém světě je ne vzestupu obezita a diabetes. Od roku 1980 se po celém světě počet lidí s cukrovkou a vysokou nadváhou zdvojnásobil a nejvíce to zasáhlo především chudší či středně příjmové osoby. Jednou z metod, jak snížit příjem sladkých nápojů, je jejich vyšší zdanění. Přináší toto opatření své ovoce?

Podle posledních průzkumů takzvaná daň na limonády nebo jinak daň na cukr v sodovce skutečně funguje,píše CNN. V Mexiku se snížila při zavedení extra daně na slazené nápoje spotřeba o 9,7 procent a prodej neslazených nápojů vzrostl o 2,1 procenta. Největší vliv to mělo na nízkopříjmové skupiny. A všechny tyto změny neprovázela žádná změna v nezaměstnanosti.

Jedná se o přelomové výsledky. Desetiprocentní pokles spotřeby cukru v nápojích povede za deset let ke snížení výskytu cukrovky a následně k méně mrtvicím, infarktům a úmrtím. Klesly by tím i o takřka miliardu léčebné výdaje. Tyto peníze se mohou ve zdravotnictví použít na léčbu nemocí, které zatím ovlivnit neumíme. 

Už v roce 1776 napsal Adam Smith, že cukr, rum a tabák jsou komodity, které k životu nikdo nepotřebuje, proto jsou vhodným předmětem zdanění. A právě zdanění tabáku napomáhá tomu, že děti nezačnou kouřit a dospělí chtějí přestat. Výzkumy jednoznačně prokázaly, že sladké pití obsahuje kalorie, které nezahánějí hlad do stejné míry jako normální jídlo a způsobují tloustnutí. Předpokládá se, že na následky diabetu zemře ročně 1,5 milionu lidí a další milion postihne kvůli této nemoci infarkt, mrtvice, slepota nebo amputace dolních končetin.

Stále více států se proto přiklání i ke zdanění slazených nápojů, které způsobují stejně jako cigarety zdravotní problémy milionům lidí. Francie, Chile, Dominikánská republika a sedm obcí v USA už podobné opatření zavedlo.  A další země o podobném zákonu uvažují nebo začne platit během příštích let.

Peníze z „cukru“ se navíc mohou použít na některé důležité projekty. V Kalifornii v Berkeley použili peníze z vybraných daní na zlepšení zdravotních a stravovacích programů ve školách.

Není překvapivé, že silně proti jsou mezinárodní společnosti, které slazené nápoje vyrábějí. Ročně klesá spotřeba sladkých nezdravých nápojů na mnoha místech světa a daň z cukru by zisky výrobců ještě snížila. Tyto firmy se po léta snažily zahladit fakt, že jejich výrobky mají za následek smrt milionů lidí. Například v Austrálii se platila Coca-Cola prominentní odborníky, kteří měli vliv slazených nápojů na zdraví zlehčovat a dávat důraz na jiné aspekty. Podle mnohých vědců je ovšem jisté, že daň na slazené nápoje opravdu zachraňuje životy. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744