Davos se otevřel ženám. Mají postavit globální ekonomiku na nohy | info.cz

Články odjinud

Davos se otevřel ženám. Mají postavit globální ekonomiku na nohy

Letošní Světové ekonomické fórum v Davosu uvítá vůbec nejvíc ženských hostů v historii. Každoroční velkolepá schůzka nejmocnějších lidí světa se letos chce zabývat vlivem žen na globální ekonomiku. Ženy proto tvoří pětinu letošních delegátů.

Procento žen na davoském fóru každoročně vzrůstá. Ještě před šesti lety jich do švýcarského horského střediska bylo pozváno 14 procent, letos to je už jednadvacet procent, konstatuje Deutsche Welle. Jak poznamenala šéfka Mezinárodního měnového fondu, není to parita, ale jako evoluční změna to není špatné. Aspoň na poměry konzervativní společnosti, která se každoročně v Davosu schází.

Nejspíš díky kampani MeToo se v letošním Davosu daleko víc než kdykoliv dřív akcentuje na jedné straně role, kterou ženy v byznysu a globální ekonomice hrají, na druhé straně odvrácená role jejich aktivity.

V debatě se zakladatelem Světového ekonomického fóra Klausem Schwabem na to důrazně upozornila mladá argentinská inovátorka Pia Manciniová. Protřelého a světem velkého byznysu a politiky Schwaba Manciniová uzemnila. Schwab začal chválit jihoamerická země za to, že jejich aktivní role ve světové ekonomice roste a že dodávají stále víc zajímavých a originálních osobností. Pia Manciniová na to opáčila, že to je pravda, ale že tyto země také dodávají „bezejmenné Mexičanky, které může ve špinavé továrně kdokoliv beztrestně znásilnit.“

Saadia Zahidiová, šéfka komise pro genderovou problematiku a vzdělávání Světového ekonomického fóra, podle Deutsche Welle upozornila na fakt, že se letošní Davos bude věnovat postavení žen v některých velmi výkonných ekonomikách jako je Jižní Korea nebo Japonsko. Současně bude zahájeno důkladné zkoumání postavení žen v celkem 144 zemích.

Velká pozornost se bude upírat na případ Islandu. Ten jako vůbec první země na světě zákonem „zavřel“ propast mezi odměňováním žen a mužů. Nikde není řečeno, že Světové ekonomické fórum bude stejnou agendu prosazovat plošně, určitě ale dojde k tomu, že z Davosu letos přijde doporučení, aby se světové ekonomiky daleko víc zabývaly postavením žen.

„Byznysu se povede lépe, když se na všech úrovních řízení objeví silněji zastoupený ženský faktor,“ tvrdí Saadia Zahidiová.

Jak se tento trend bude zamlouvat tradičně konzervativním lidem z vedení Světového ekonomického fóra, je těžké odhadovat. Každopádně už nyní všech sedm míst spolupředsedajících Světového ekonomického fóra obsadily ženy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud