Deficit zahraničního obchodu USA stoupl nejvýš za devět let. Dovoz zboží byl rekordní | info.cz

Články odjinud

Deficit zahraničního obchodu USA stoupl nejvýš za devět let. Dovoz zboží byl rekordní

Ve srovnání s předchozím měsícem se deficit zahraničního obchodu USA zvýšil o 5,3 procenta na 53,1 miliardy dolarů (přes bilion Kč). Je tak na nejvyšší úrovni od října 2008. Na rekordní úroveň vyhnaly dovoz zdražení potravin i vysoká domácí poptávka. 

Ekonomové v průzkumu agentury Reuters předpovídali růst schodku na 52 miliard dolarů. Listopadový údaj o deficitu byl revidován na 50,4 miliardy z původních 50,5 miliardy dolarů.

Za celý rok 2017 se obchodní deficit zvýšil o 12,1 procenta na 566 miliard dolarů, což je nejvíce od roku 2008. Politicky citlivý deficit obchodu s Čínou se vloni zvýšil o 8,1 procenta na rekordních 375,2 miliardy dolarů.

Dovoz zboží v prosinci vzrostl o 2,9 procenta na rekordních 210,8 miliardy dolarů a na rekordní hodnoty se dostal dovoz potravin, spotřebního i investičního zboží. V tom se promítá silná domácí poptávka, která ve čtvrtém čtvrtletí rostla nejrychlejším tempem za více než tři roky. Růst dovozu ale souvisí rovněž s vyššími cenami ropy, které se pohybovaly na nejvyšší úrovni od července 2015.

Vývoz zboží stoupl o 2,5 procenta na 137,5 miliardy dolarů a byl nejvýše od prosince 2014. Rekordní byl vývoz produkce investičního charakteru, nejvyšší úrovně od srpna 2014 dosáhl vývoz ropy. Exportu celkově napomáhá růst globální ekonomiky i slabší dolar.

Zvyšování obchodního deficitu snižuje ekonomický růst a znamená, že Spojené státy kupují více zboží a služeb od jiných zemí, než jim prodávají. Americký prezident Donald Trump kritizuje masivní obchodní deficit USA a viní z něj špatné obchodní smlouvy a údajně podezřelé praktiky Číny a dalších obchodních partnerů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud