Články odjinud

Deset let bitcoinu. Na jeho začátku bylo devět stránek textu, které dnes mění svět

Deset let bitcoinu. Na jeho začátku bylo devět stránek textu, které dnes mění svět

Ve středu uplynulo deset let od zveřejnění programové dokumentace virtuální měny bitcoin. Devítistránkový dokument dal vzniknout aktivu s hodnotou převyšující 100 miliard dolarů.

Zdánlivě nenápadný dokument publikovaný pod dosud neobjasněným pseudonymem Satoshi Nakamoto řeší jedny ze základních výzev finančního a technologického světa. Popisuje čistě digitální peníze, které nelze zkopírovat či padělat. Zároveň si je mohou lidé de facto anonymně posílat napříč planetou, aniž by k tomu potřebovali prostředníka typu bank.

„Dokument popisující bitcoin právem patří mezi mezi nejvíce originální a nejvlivnější práce, které kdy v dějinách počítačové vědy vznikly,“ uvádí pro portál Coindesk odborník na počítačovou bezpečnost Joseph Bonneau z Newyorské univerzity.

Ve známost širší veřejnosti se ale bitcoin dostal zejména loni, kdy během dvanácti měsíců vzrostla cena jedné digitální mince z 900 na 19 500 dolarů.

Čtěte pokračování článku na E15 >>>

Bitcoin spadl. Ve skutečnosti se mu ale nikdy nedařilo víc. Jak to s ním dnes doopravdy je?

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud