Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Deutsche Bank opět ve ztrátě. Na pokutách musela zaplatit takřka 200 miliard korun

Deutsche Bank opět ve ztrátě. Na pokutách musela zaplatit takřka 200 miliard korun

Německý bankovní gigant Deutsche Bank byl loni kvůli obřím pokutám, nižším výnosům a nákladům na restrukturalizaci ve ztrátě v přepočtu 38 miliard korun. Ta se sice oproti minulosti výrazně snížila, přesto ale předčila odhady analytiků.

Obzvlášť slabý byl konec roku. Ve 4. čtvrtletí minulého roku zaznamenala banka čistou ztrátu 1,9 miliardy eur (v přepočtu 51 miliard korun). Banka se zavázala zaplatit jen na pokutách a náhradách 7,2 miliardy eur (v přepočtu zhruba 195 miliard eur) například za svou roli v hypoteční americké krizi v roce 2008.

Banka musela čtvrtině svých zaměstnanců seškrtat odměny. Problémy jí způsobují nízké úrokové sazby, zvyšující se regulace a požadavky na kapitál, které se změnily kvůli finanční krizi.

Analytici podle agentury DPA čekali za celý rok ztrátu těsně pod jednou miliardou eur. Banka ale doufá, že náklady na právní spory už dosáhly vrcholu a hospodaření se bude zlepšovat.

Náklady na právní spory překonaly i zisky, jichž banka dosáhla díky zotavení obchodování s dluhopisy. Rezervy na spory Deutsche Bank ve čtvrtletí zvýšila na 7,6 miliardy eur z 5,9 miliardy eur.

Celkové příjmy se za čtvrté čtvrtletí zvýšily o 7,5 procenta na 7,1 miliardy eur (191,8 miliardy Kč). Příjmy v divizi obchodování s dluhopisy vzrostly o 11 procent. Deutsche Bank ale přišla o část tržního podílu na úkor amerických bank, kterým se příjmy z obchodů s dluhopisy více než zdvojnásobily. Částečně je to kvůli zredukování velikosti jejího investičního bankovnictví.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744