Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Deutsche Bank si vzala na mušku bývalé šéfy

Deutsche Bank si vzala na mušku bývalé šéfy

Deutsche Bank, problémový pilotní finanční dům ve Spolkové republice, shání horečně hotovost. Ruku nově natahuje po někdejších top manažerech ústavu, konkrétně po exšéfech představenstva Josefu Ackermannovi, Anshu Jainovi a Jürgenu Fitschenovi. 

Požaduje po nich vrácení vyplacených bonusů, přičemž největší obnos vymáhá na Jainovi – podle listu Süddeutsche Zeitung, který s těmito informacemi přišel, jde o částky v řádu desítek milionů eur. Konkrétní sumy však uvedeny nejsou. Známy jsou zato příjmy některých zmíněných vedoucích pracovníků: Fitschen, který řídil banku společně s Jainem, si v roce 2014 vydělal přibližně 6,6 milionu eur. Jain, který byl sesazen v polovině roku 2015, si za prvních šest měsíců s tímto datem odnesl 1,9 milionu eur.

        Dalším podobným opatřením, jímž se banka snaží postavit na nohy, má být podle dobře informovaných zdrojů seškrtání výplat odměn, které jsou slíbené, ale zatím ne na výplatnicích. Otázkou bude, jak banka tento úsporný krok natěšeným příjemcům benefitů vysvětlí.

        Deutsche Bank čelí v současnosti hrozbě miliardové pokuty za sporné operace se špatnými pohledávkami na americkém trhu. Celková situace peněžního domu, který existuje 150 let, je obecně velmi neutěšená.  Mnozí pozorovatelé jsou přesvědčeni, že banka stojí na pokraji krachu. Akcie Deutsche Bank spadly v tomto roce o 50 procent, z toho v září o dvacet. Banka se snaží dopracovat k likviditě i s pomocí prodeje majetku, šetřením v provozu a propouštěním. Zátah proti bývalým manažerům naznačuje, že to pořád nestačí.    


Autor je šéfeditorem E15

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1