Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Prahy loni přiletělo více lidí. Největší nápor letiště zaznamenalo v červenci

Do Prahy loni přiletělo více lidí. Největší nápor letiště zaznamenalo v červenci

Pražské Letiště Václava Havla odbavilo loni v meziročním srovnání o 8,7 procenta více cestujících. Je to díky rostoucímu provozu velkých dopravních letadel, která létají více obsazena. Takzvaných lokálních cestujících, kteří v Praze cestu začínají nebo končí, přibylo takřka deset procent.

Pražské letiště odbavilo loni 13 074 517 cestujících, v průměru tedy téměř 36 000 cestujících každý den. Největší nápor cestujících zaznamenalo tradičně v červenci, který se podle letiště stal s téměř 1,5 milionu cestujících nejúspěšnějším měsícem v jeho historii. Kromě větší obsazenosti letadel na stávajících linkách rostl počet cestujících rovněž díky nově otevíraným spojům.

"Podařilo se zavést řadu lákavých nových spojení, jako jsou dvě dálkové linky do Číny nebo novou dálkovou linku do Kanady. Příznivé podmínky vytvořil také sám trh, o Prahu je v rámci Evropy i celého světa trvalý zájem, dokládají to i meziroční nárůsty počtu lokálních cestujících, které byly v uplynulém roce největší v historii," uvedl předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř. Nárůst počtu cestujících by podle něj měl pokračovat i letos. Letiště ho očekává v pětiprocentní výši.

 

Devět z deseti cestujících pražského letiště směřuje na jiné evropské letiště, zámořské lety přesto podle statistik velice rychle rostou. Například počet cestujících do Severní Ameriky vzrostl meziročně o 53,5 procenta, cestujících na Dálný východ přibylo o 43,8 procenta. O sedm procent naopak klesl počet letů vypravených do severní Afriky.

Počet cestujících letících do některé z evropských destinací pak meziročně stoupl o 8,2 procenta. Nejvíce cestujících letělo na pařížské letiště Charlese de Gaullea (více než 685 000), druhou pozici drží moskevské Šeremeťevo (téměř 663 000) a třetí příčku amsterdamské letiště Shiphol (přes 600 000 cestujících), které v žebříčku přeskočilo německý Frankfurt nad Mohanem.

 

V roce 2016 do Prahy létalo 64 leteckých společností na pravidelných linkách do 146 destinací. Průměrně toto největší české letiště odbaví 374 vzletů a přistání denně.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link