Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do USA opět přichází krize úvěrů. Lidé nesplácejí půjčky, situace se může vymknout kontrole

Do USA opět přichází krize úvěrů. Lidé nesplácejí půjčky, situace se může vymknout kontrole

Schyluje se k další ekonomické krizi? Je to možné. Podle nejnovějších dat totiž v USA rapidně přibývá nesplácených úvěrů na kreditních kartách. Analýzy naznačují, že tamní banky, podobně jako před minulou krizí, poskytují úvěry i méně bonitním klientům. To by mohlo mít v případě zhoršení výkonu americké ekonomiky katastrofální následky.

Počet nesplácených úvěrů na kreditních kartách dělá finančním institucím vrásky na čele - zdánlivě k tomu totiž není důvod. Ekonomové jsou zvyklí na růst nesplácených úvěrů ve chvíli, kdy se zvyšuje nezaměstnanost a lidé přicházejí o práci. Pak splátky kreditních karet patří mezi první výdaje, které lidé pod vlivem napjatých rozpočtů škrtají - na rozdíl od hypoték či leasingů totiž nemusí dávat z ruky prostředky, na kterých závisejí jejich životy.

Jenže to se nyní neděje, americká ekonomika je ve skvělé kondici. Nezaměstnanost je na šestnáctiletém minimu, pracovní místa přibývají a výkon amerických akcií je na historických výšinách.

Vysvětlením pro zdánlivě nelogický jev podle serveru Yahoo Finance je, že v honbě za ziskem nabízejí bankovní domy své produkty čím dál méně bonitním klientům, kteří pak velkorysé úvěry nemají odkud splácet. Banky se tak navrací k podobnému stavu, který panoval před poslední hypoteční a ekonomickou krizí. Po krizi sice banky své podmínky pro udělování úvěrů razantně zpřísnily, nicméně nyní podle všeho nastává opět jejich uvolnění. 

Důsledky pravděpodobně vidíme nyní. V posledních dvou kvartálech se zvyšuje počet nesplácených kreditních úvěrů u všech sledovaných bank, největší růst lze pozorovat u ústavů Capital One, First National of Nebrasca a Synchrony.

A před možnými negativními důsledky varuje i prestižní ratingová agentura Moody´s. „Přestože standardy pro poskytování úvěrů byly v letech po ekonomické krizi velmi přísné, tak pokud došlo k jejich uvolnění – a růst nesplácených úvěrů kreditních karet naznačuje, že ano – tak se tato situace může dále zhoršovat. Zejména, pokud by se ekonomika dostala do recese,“ komentoval data Warren Kornfeld, viceprezident agentury.