Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dočká se Česko čtvrtého operátora? Zájem mají Radiokomunikace i Air Telecom

Dočká se Česko čtvrtého operátora? Zájem mají Radiokomunikace i Air Telecom

Na českém trhu by se mohl objevit čtvrtý mobilní operátor. Český telekomunikační úřad už za měsíc spustí dražbu frekvencí pro vysokorychlostní síť 5G. Vážný zájem o ni jeví nejen stávající trojice hráčů (O2, Vodafone a T-Mobile), ale také další zájemci, kteří by mohli v konečném důsledku výrazně snížit ceny za mobilní služby. Upozornily na to Hospodářské noviny.

Síť 5G v budoucnu nahradí stávající mobilní síť LTE. Proti ní by měla být až osmkrát rychlejší. Mezi společnosti, které o dražbu projevují nejvážnější zájem, patří například Air Telecom (někdejší U:fon) nebo České Radiokomunikace.

Právě České Radiokomunikace jsou hlavním kandidátem na čtvrtého operátora. Mají už totiž vybudovanou potřebnou síť vysílačů. Obávají se ale případného tlaku ze strany současné trojice. Hospodářské noviny, které s informací přišly, se přitom odkazují na nejmenovaný zdroj z Radiokomunikací.

„Dá se čekat, že po vstupu na tento trh proti nám velká trojka rozjede cenovou válku. Tradiční operátoři třeba krátkodobě sníží své ceny pod náklady a počkají si zkrátka, až se finančně vyčerpáme a odpadneme,“ tvrdí.

Tlak ze strany operátorů už probíhá. T-Mobile žádá odložení dražby o dva roky. O2 chce rozdělit dražené frekvence na větší díly. To by znamenalo, že by nikdo jiný než zavedení hráči neměl v soutěži šanci.

V sousedních zemích, třeba v Rakousku a Polsku, už čtvrtí operátoři několik let fungují. Česko si však bude muset na nového poskytovatele služeb ještě počkat. Zákazníci se ho dočkají nejdříve v roce 2020.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744