Články odjinud

Dolarový index zaznamenal prudký nárust. Přesáhl hranici 94 bodů

Dolarový index zaznamenal prudký nárust. Přesáhl hranici 94 bodů

Americký dolar dnes posiluje v reakci na nedělní slova ministra financí Spojených států Stevena Mnuchina, který po dohodě s Čínou oznámil, že obchodní válka mezi oběma zeměmi se odkládá. Dolarový index, který měří výkon dolaru k šesti předním světovým měnám, poprvé po pěti měsících přesáhl hranici 94 bodů.

Dnes kolem 9:30 SELČ přidával dolarový index 0,41 procenta na 94,02 bodu. Hranici 94 bodů se mu podařilo překonat poprvé od konce prosince 2017.

 

Od začátku svého vzestupu v polovině dubna si dolar připsal již více než pět procent. Je to nejprudší nárůst od konce roku 2015, tedy předtím, než americká centrální banka (Fed) poprvé od finanční krize v roce 2008 zvedla základní úrokovou sazbu.

Spojené státy a Čína se v neděli dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení nových cel na vzájemnou obchodní výměnu. Americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil, že uvalí cla na dovoz čínského zboží do USA v hodnotě až 150 miliard dolarů (3,3 bilionu Kč) ročně. Peking následně varoval, že je připraven podniknout odvetná opatření zahrnující cla na řadu amerických produktů. To vyvolalo obavy, že spory přerostou v obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud