Dopad amerického útoku na syrskou základnu: cena zlata je na pětiměsíčních maximech | info.cz

Články odjinud

Dopad amerického útoku na syrskou základnu: cena zlata je na pětiměsíčních maximech

Páteční raketový útok na syrskou leteckou základnu nalezl svou odezvu i na světových finančních trzích. Ruský rubl oslaboval, americké akcie ztrácely, naopak ceny ropy a zlata nalezly svá měsíční maxima.

Ruský rubl proti americkému dolaru dosáhnul během pátečního obchodování své nejnižší úrovně od poloviny března. Ruská měna oslabila o 0.96 procenta na 57 rublů za dolar, dříve během obchodování ve cena propadla až na 57.265 rublu za dolar.

Cena zlata, které je obecně považováno za bezpečný přístav v období politické, vojenské či ekonomické nestability, vzrostla v pátek na své nejvyšší úrovně za posledních pět měsíců. Unce zlata se na londýnské burze prodávala za 1269.46 dolaru. „Na trhu je nyní zřejmá averze vůči riziku a proto jsme svědky výkupu zlata,“ řekla Georgette Boele, měnová analytička banky ABN Amro Bank.

Zvýšila se cena i dalších kovů, unce stříbra rostla o procento na 18.43 dolaru, platina zdražila o 0.9 procenta na 965.60 dolaru.

Na své měsíční maximum se rovněž dostala i cena ropy Brent, která v pátek zdražovala o 1.45 procenta na 55.62 dolaru za barel.

Útok na syrskou základnu nalezl odezvu i na amerických akciových trzích, které během pátku oslabují. Index Dow Jones klesá o 0.12 procenta, S&P ztrácí 0.09 procenta a technologický Nasdaq odepisuje 0.07 procenta. Americké akciové indexy nicméně reagovaly rovněž na slabá makroekonomická data z tamního pracovního trhu.

Spojené státy v pátek zaútočily na leteckou základnu syrské armády nedaleko Homsu, z níž v úterý startovala letadla, která podle Washingtonu zaútočila chemickými zbraněmi na syrské město Chán Šajchún. Západní země vyjádřily rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa podporu, krok naopak kritizoval Írán či Rusko, které ho stejně jako syrská státní televize označilo za agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud