Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dopad amerického útoku na syrskou základnu: cena zlata je na pětiměsíčních maximech

Dopad amerického útoku na syrskou základnu: cena zlata je na pětiměsíčních maximech

Páteční raketový útok na syrskou leteckou základnu nalezl svou odezvu i na světových finančních trzích. Ruský rubl oslaboval, americké akcie ztrácely, naopak ceny ropy a zlata nalezly svá měsíční maxima.

Ruský rubl proti americkému dolaru dosáhnul během pátečního obchodování své nejnižší úrovně od poloviny března. Ruská měna oslabila o 0.96 procenta na 57 rublů za dolar, dříve během obchodování ve cena propadla až na 57.265 rublu za dolar.

Cena zlata, které je obecně považováno za bezpečný přístav v období politické, vojenské či ekonomické nestability, vzrostla v pátek na své nejvyšší úrovně za posledních pět měsíců. Unce zlata se na londýnské burze prodávala za 1269.46 dolaru. „Na trhu je nyní zřejmá averze vůči riziku a proto jsme svědky výkupu zlata,“ řekla Georgette Boele, měnová analytička banky ABN Amro Bank.

Zvýšila se cena i dalších kovů, unce stříbra rostla o procento na 18.43 dolaru, platina zdražila o 0.9 procenta na 965.60 dolaru.

Na své měsíční maximum se rovněž dostala i cena ropy Brent, která v pátek zdražovala o 1.45 procenta na 55.62 dolaru za barel.

Útok na syrskou základnu nalezl odezvu i na amerických akciových trzích, které během pátku oslabují. Index Dow Jones klesá o 0.12 procenta, S&P ztrácí 0.09 procenta a technologický Nasdaq odepisuje 0.07 procenta. Americké akciové indexy nicméně reagovaly rovněž na slabá makroekonomická data z tamního pracovního trhu.

Spojené státy v pátek zaútočily na leteckou základnu syrské armády nedaleko Homsu, z níž v úterý startovala letadla, která podle Washingtonu zaútočila chemickými zbraněmi na syrské město Chán Šajchún. Západní země vyjádřily rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa podporu, krok naopak kritizoval Írán či Rusko, které ho stejně jako syrská státní televize označilo za agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744