Dopad amerického útoku na syrskou základnu: cena zlata je na pětiměsíčních maximech | info.cz

Články odjinud

Dopad amerického útoku na syrskou základnu: cena zlata je na pětiměsíčních maximech

Páteční raketový útok na syrskou leteckou základnu nalezl svou odezvu i na světových finančních trzích. Ruský rubl oslaboval, americké akcie ztrácely, naopak ceny ropy a zlata nalezly svá měsíční maxima.

Ruský rubl proti americkému dolaru dosáhnul během pátečního obchodování své nejnižší úrovně od poloviny března. Ruská měna oslabila o 0.96 procenta na 57 rublů za dolar, dříve během obchodování ve cena propadla až na 57.265 rublu za dolar.

Cena zlata, které je obecně považováno za bezpečný přístav v období politické, vojenské či ekonomické nestability, vzrostla v pátek na své nejvyšší úrovně za posledních pět měsíců. Unce zlata se na londýnské burze prodávala za 1269.46 dolaru. „Na trhu je nyní zřejmá averze vůči riziku a proto jsme svědky výkupu zlata,“ řekla Georgette Boele, měnová analytička banky ABN Amro Bank.

Zvýšila se cena i dalších kovů, unce stříbra rostla o procento na 18.43 dolaru, platina zdražila o 0.9 procenta na 965.60 dolaru.

Na své měsíční maximum se rovněž dostala i cena ropy Brent, která v pátek zdražovala o 1.45 procenta na 55.62 dolaru za barel.

Útok na syrskou základnu nalezl odezvu i na amerických akciových trzích, které během pátku oslabují. Index Dow Jones klesá o 0.12 procenta, S&P ztrácí 0.09 procenta a technologický Nasdaq odepisuje 0.07 procenta. Americké akciové indexy nicméně reagovaly rovněž na slabá makroekonomická data z tamního pracovního trhu.

Spojené státy v pátek zaútočily na leteckou základnu syrské armády nedaleko Homsu, z níž v úterý startovala letadla, která podle Washingtonu zaútočila chemickými zbraněmi na syrské město Chán Šajchún. Západní země vyjádřily rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa podporu, krok naopak kritizoval Írán či Rusko, které ho stejně jako syrská státní televize označilo za agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud