Dukovany vyrobily nejméně za 28 let. Meziročně klesl i Temelín | info.cz

Články odjinud

Dukovany vyrobily nejméně za 28 let. Meziročně klesl i Temelín

Výrobu elektřiny v obou českých jaderných elektrárnách brzdily v roce 2016 dlouhé odstávky. Dukovany zaznamenaly dokonce nejnižší čísla za 28 let. ČEZ tak přišel o pět miliard korun.

Jaderná elektrárna Dukovany, jež letos oslaví 30 let od spuštění, dodala loni do sítě 11,954 terawatthodiny (TWh) elektřiny, v porovnání s rokem 2015 její výroba klesla o 5,1 procenta. Elektrárnu druhým rokem brzdily dlouhé odstávky vyvolané opakovanými kontrolami svarů, jež vyvolaly nekvalitní rentgenové snímky nalezené v dokumentaci. Provoz brzdily i investice potřebné pro další dlouhodobý provoz elektrárny.

„Rok 2017 bude posledním, kdy budou zejména kvůli rozsáhlým kontrolám, testům a zkouškám bloků na další dlouhodobý provoz probíhat několikaměsíční odstávky bloků," uvedl pro ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Odstávky v Dukovanech trvaly loni v součtu 449,8 dne, elektrárna ale zároveň vyrovnala svůj historicky nejlepší výsledek nízké poruchovosti z roku 2004 – loni činila 0,08 procenta.

Společnost ČEZ potřebuje pro Dukovany v letošním roce získat od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) nové povolení provozu pro tři ze svých čtyř bloků. Kvůli modernizaci je v plánu zastavení i dvou bloků současně.

Zkraje nového roku dodávají elektřinu tři ze čtyř dukovanských bloků. Druhý blok je odstaven od loňského září, mimo provoz bude 180 dní, tedy do poloviny letošního března. Jde o jeden z bloků, u nichž potřebuje v tomto roce získat nové povolení provozu.

Jaderní giganti
Od zahájení provozu v roce 2000 vyrobil Temelín 191,4 TWh elektřiny. Dosud největší výrobu zaznamenal v roce 2012, kdy do sítě dodal 15,3 TWh elektřiny. Svojí produkcí kryjí oba temelínské bloky už několik let pětinu české spotřeby. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely čtyři roky, jihočeským domácnostem by stačila na deset let. Dukovany mají instalovaný výkon 2040 megawattů a pokrývají zhruba pětinu celkové spotřeby elektrické energie v České republice. Nejvíc elektřiny zatím Dukovany vyprodukovaly v roce 2013, a to 15,68 TWh.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila loni 12,1 terawatthodiny elektřiny, tedy téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. I v Temelíně způsobily nižší produkci odstávky. Na druhém bloku trvaly tři měsíce a první blok nevyráběl elektřinu ještě o měsíc déle. I tak Temelín vyrobil loni ze všech českých zdrojů nejvíce elektřiny – českým domácnostem by vystačila na deset měsíců, jak řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

ČEZ plánoval v Temelíně na loňský rok vyšší produkci a záměr se mu podařilo plnit v prvních šesti měsících, kdy Temelín vyrobil 8,8 TWh elektřiny, což byl dosud nejvyšší výkon za první pololetí. Slabší druhé pololetí způsobily především dodatečné práce po odstávkách. Druhý temelínský blok vyrobil loni méně energie i přesto, že jeho odstávka pro výměnu paliva byla kratší.

Dva měsíce ladili energetici turbínu, jejíž výrobce opakovaně upravoval vůli v systému olejového těsnění turbíny a více času si vyžádalo i dosažení plného výkonu.

„V tomto směru jsme hodně závislí na výrobci. Je to podobný vztah jako mezi řidičem a autoservisem. Zjednodušeně řečeno sledujeme kontrolky, a pokud něco nevychází, tak reagujeme podle doporučení výrobce," řekl Sviták.

Podle analytiků přišla energetická společnost ČEZ kvůli nižší loňské výrobě v jaderných elektrárnách zhruba o pět miliard korun na provozním zisku. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud