Dvouciferný růst exportu je minulostí, hlavním problémem ekonomiky je nedostatek pracovníků | info.cz

Články odjinud

Dvouciferný růst exportu je minulostí, hlavním problémem ekonomiky je nedostatek pracovníků

Dvouciferný růst českého exportu je minulostí. Vývozci před sebou mají období, ve kterém budou vděční za jakýkoliv růst. Tempo růstu exportu se na začátku druhého čtvrtletí ponese ve znamení zpomalování výkonnosti vývozu, na úrovni kolem pěti procent. Vyplývá to z dnešního vyjádření Asociace exportérů.

Z předpovědi exportu na základě Indexu Exportu je zřejmé, že období dvouciferného růstu je minulostí. Není však třeba lámat hůl i nad růstem v jednotkách procent, protože v rekordním loňském roce se zvedla srovnávací základna a navíc se prokazatelně blíží období, ve kterém budeme vděční za jakýkoliv růst, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

 

Hlavním problémem ekonomiky je nadále nedostatek pracovních sil. K tomu se přidává i o šest procent silnější kurz koruny. Ačkoliv podle průzkumu České národní banky si dotazované firmy v průměru 40 procent svého vývozu na rok zajistily proti kurzovému riziku, silnější koruna snižuje cenovou konkurenceschopnost českých výrobků na zahraničních trzích, dodala hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

 

Export tuzemských firem byl loni rekordní. V přeshraničním pojetí se meziročně zvýšil o 5,7 procenta na 4,2 bilionu korun. O pětinu vzrostl export do Číny, do Německa české podniky vyvezly o 7,3 procenta zboží více, vyplývá z údajů statistiků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud