Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

E-shopy nemají kvůli nízké nezaměstnanosti kde brát lidi. Balíčky před Vánocemi nemusí přijít včas

E-shopy nemají kvůli nízké nezaměstnanosti kde brát lidi. Balíčky před Vánocemi nemusí přijít včas

Na kritický nedostatek lidí na pracovním trhu si firmy v Česku stěžují už řadu měsíců, před Vánocemi však mohou dopady velmi nízké nezaměstnanosti pocítit i samotní zákazníci. V období, kdy propuká nákupní šílenství a obchodníci mají plné ruce práce, mají rok od roku stále větší žně i majitelé internetových obchodů. Právě stále oblíbenější e-shopy před vánočními svátky tradičně nabírají velký počet nových zaměstnanců a brigádníků, ti ale na pracovním trhu chybí. Zákazníci se tak letos nemusí balíčku dočkat včas.

„Nastartovaná ekonomika se pravděpodobně projeví na předvánoční nákupní horečce. Nejenže lidé budou víc utrácet, ale přetlak poptávky se zřejmě odrazí na dodacích lhůtách. S tím, jak je extrémně nízká nezaměstnanost, lze v závěru roku očekávat, že mnoha obchodníkům bude chybět personál,“ říká ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková.

Na kritickou situaci na trhu práce dlouhodobě upozorňuje řada českých firem, které si stěžují, že nemají nové zaměstnance kde nabírat. Jak ukazují čísla Úřadu práce ze začátku měsíce, nezaměstnanost v září klesla na 3,8 procenta. Lidí bez práce je v Česku nejméně za posledních 19 let. Situace na pracovním trhu se může naplno projevit právě před Vánocemi.

„Nové lidi není kde brát, takže se snadno může stát, že obchodníci nebudou stíhat. Zejména v některých eshopech se může stát, že při rostoucích objemech objednávek bude zboží doručeno se zpožděním,“ dodává Havlíčková s tím, že by zákazníci neměli možné potíže s dodávkou zboží podceňovat, a varuje, že by se jim nákup dárků online na poslední chvíli nemusel vyplatit.

S nízkou nezaměstnaností se kromě Slevomatu před svátky potýká řada dalších internetových obchodů v Česku. „Momentálně se potýkáme s enormním nedostatkem pracovníků, zejména v Praze a v severních a západních Čechách,“ říká ředitelka komunikace online obchodu Kasa.cz Andrea Čižmářová.

Problém s nedostatkem lidí na pracovním trhu řeší i druhý největší internetový obchod v Česku Mall.cz. „Situaci na trhu práci si uvědomujeme a řešíme jí hodně dopředu,“ řekl pro INFO.CZ tiskový mluvčí Mallu Jan Řezáč.

„V srpnu jsme spustili náborovou kampaň, a to nejen pro potřeby hledání kmenových zaměstnanců, kde jsme otevřeli asi stovku pozic, zároveň ale hledáme i agenturní brigádníky, kterých v té největší vánoční špičce využijeme zhruba 150 až 200,“ upřesňuje Řezáč s tím, že všechny pozice obchod zatím zaplněné nemá, nabírání se však zatím daří plnit podle plánu.

S náborem nových pracovních sil začátkem října začal i e-shop s elektronickým zbožím Euronics.cz. „Vzhledem k rozsahu sítě prodejen Euronics a logistickému centru se jedná o více než 200 pracovních pozic, zpravidla vykrytých brigádníky,“ říká mluvčí Euronics Lenka Mastešová.

Na nedostatek lidí na pracovním trhu a s tím související „platovou válku“ mezi zaměstnavateli minulý týden upozornil i zpravodajský server E15. „Situace je pro zaměstnavatele kritická, na trhu je nedostatek lidí. Většina firem potřebuje každoročně více zaměstnanců, ti ale nejsou. Výsledkem je jakási cenová válka, kdy se při zvýšení hodinové mzdy přesunou pracovníci k jiné firmě, ale jen do doby, než další společnost, často ta původní, znovu zvýší sazbu. Zaměstnávání cizinců je nezbytností,“ řekla pro E15 Andrea Burgerová z obchodu Zoot.

Aby se zákazníci dočkali dárků včas, obchodníci jim doporučují využívat možnost vyzvednout si balíčky na výdejních místech a nákup dárků neodkládat na poslední chvíli. „Pokud se zákazník rozhodne koupit dárek večer 23. prosince a domnívá se, že mu ho do druhého dne zašleme někam do malé vesničky na samém konci Čech, to je samozřejmě nereálné. Zákazníky proto budeme průběžně informovat o nejzazších termínech pro objednání,“ řekl redakci mluvčí Mallu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744