Články odjinud

Ekonomická sebevražda. Trumpa kvůli zavádění cel kritizuje už i konzervativní Fox News

Ekonomická sebevražda. Trumpa kvůli zavádění cel kritizuje už i konzervativní Fox News

Cla, kam se podíváš. Zatímco svět obvykle obchodní bariéry bourá, Spojené státy vykročily opačnou cestou. Od začátku letošního roku uvalily cla na dovoz solárních panelů, pak na různé čínské zboží za 34 miliard dolarů, a na závěr Trump dovozními tarify na hliník a ocel rozhněval tradiční spojence Evropu a Kanadu. A zatímco na papíře plánuje další podobné kroky, hrozí, že jeho obchodní politika nejvýrazněji dopadne na americké podniky a spotřebitele. Prezidenta za jeho obchodní politiku kritizují už i jeho „vlastní“ média.

Prezident Trump věří, že cla zavádí především proto, aby učinil Ameriku „Great Again“. Pravdou ovšem je, že kvůli novým bariérám trpí americké podniky a američtí spotřebitelé. Právě oni totiž tato cla totiž nakonec zaplatí.

Trumpova cla se totiž dají přeložit jako zvýšení ceny, za kterou americké podniky dané výrobky nebo součástky v zahraničí nakupují. To je ostatně i logika při zavádění těchto bariér – znevýhodnit zahraniční zboží a podpořit domácí producenty.

Problém ale podle kritiků je, že Trump si vybral špatné zboží. Na seznamech jsou totiž i komodity či polotovary, které americké podniky kupují a ze kterých teprve vyrábějí konečné produkty. Ocel, hliník, transformátory, části kopírek a tiskáren, LED svítidla, průmyslové magnety či části přístrojů na těžbu ropy a zemního plynu.

Tento stav pro americké výrobní podniky znamená vyšší náklady, se kterými se vyrovnávají každý po svém. Buď zvýší cenu pro konečného zákazníka, ušetří peníze jinde – například na pracovní síle – anebo část své produkce přesunou mimo USA, kde je cla nebudou zatěžovat. Americké firmy pod tíhou Trumpových kroků využívají všech těchto možností v masivním měřítku.

Například výrobce hřebíků Mid Continental Nail Corporation (MCNC), která vyrábí asi polovinu hřebíků používaných v USA, během pár týdnů po zavedení cel propustil kvůli propadu poptávky desítky zaměstnanců a další stovky nejspíš přijdou o práci na konci měsíce. A pokud cla na ocel nebudou zrušena, je dost pravděpodobné, že firma během podzimu zbankrotuje.

Kvůli zavedení cel na ocel se MCNC zvýšily výrobní náklady. Když však zkusila své výrobky v reakci zdražit, setkala se s propadem poptávky, říká v rozhovoru pro NPR provozní manažer MCNC Chris Pratt. Na hotové hřebíky totiž importní cla zavedena nebyla a zákazníci si raději koupí levnější ze zahraničí než si připlácet za ty vyrobené v USA.

Pratt dodává, že cla zároveň umožnila, aby američtí výrobci oceli zdražili svůj produkt o 30 procent. „Poté, co byl import eliminován, tak mohli cenu oceli zvýšit o čtvrtinu, vydělat na tom, a zvýšit ji znovu,“ říká Pratt. Podle manažera Trumpova cla sice možná pomohou velkým ocelárnám, ale budou mít negativní vliv na výrobní sektor.

„Mid Continental a její zaměstnanci jsou prvními oběťmi Trumpovy obchodní války,“ míní ve svém komentáři na Fox News Donald Boudreaux, profesor ekonomie na George Madison University. „A obětí bude o dost víc, pokud bude prezident dále zvyšovat náklady a hněv našich obchodních partnerů,“ dodal komentátor pro zpravodajský server, který je přitom tradičně nakloněný republikánským myšlenkám a Donaldu Trumpovi především.

Výrobou hřebíků ale negativní dopad dovozních cel na americké podniky zdaleka nekončí. Firma General Electric odhadla, že jen náklady plynoucí z oznámených cel vůči Číně dosáhnou 300 až 400 milionů dolarů, a podnikne proto konkrétní kroky ke zmírnění těchto výdajů. Společnost oznámila, že zvažuje snížení mezd a propouštění.

Výrobní společnost 3M pak odhadla negativní vliv zavedení cel na 10 milionů dolarů, Harley-Davidson až na 20 milionů dolarů a výrobce výtahů United Technologies Corp. předpokládá letošní vliv cel na úrovni ztráty pěti centů na akcii společnosti. Příští rok ale bude vliv mnohem významnější, očekává firma podle agentury Reuters.

Společnosti kvůli negativnímu vlivu cel plánují i přesun provozu – výrobce hraček Habsbro plánuje stěhování části výrobních kapacit z Číny, na kterou se cla vztahují.  Harley-Davidson pak kvůli evropským odvetným clům přestěhuje část své výroby z USA do Indie, Brazílie či Thajska, což Trump před časem ostře kritizoval a věštil ikonické firmě zkázu.

Boudreaux ale varuje, že zavádění cel má mnohem významnější vliv na celou ekonomiku. „Tím, jak výrobní ceny rostou, tak se zároveň snižuje konkurenceschopnost amerických producentů,“ varuje profesor ekonomie. Zároveň upozorňuje na fakt, kterého si už musel všimnout i prezident Trump. Totiž že když zavedou importní cla Spojené státy, zavedou je v rámci reciprocity i země, na které Trump cílí. A to znamená problémy pro změnu pro americké exportéry.

Přitom na export je ve Spojených státech navázaných 10 milionů pracovních pozic, na import dalších 16 milionů. „Trumpova obchodní válka ale znamená vyšší ceny pro americké konzumenty, nižší marže a slabší tržby pro společnosti a horší pracovní vyhlídky pro zaměstnance. Je to ekonomická sebevražda,“ uzavírá Boudreaux.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud