Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ekonomická sebevražda. Trumpa kvůli zavádění cel kritizuje už i konzervativní Fox News

Ekonomická sebevražda. Trumpa kvůli zavádění cel kritizuje už i konzervativní Fox News

Cla, kam se podíváš. Zatímco svět obvykle obchodní bariéry bourá, Spojené státy vykročily opačnou cestou. Od začátku letošního roku uvalily cla na dovoz solárních panelů, pak na různé čínské zboží za 34 miliard dolarů, a na závěr Trump dovozními tarify na hliník a ocel rozhněval tradiční spojence Evropu a Kanadu. A zatímco na papíře plánuje další podobné kroky, hrozí, že jeho obchodní politika nejvýrazněji dopadne na americké podniky a spotřebitele. Prezidenta za jeho obchodní politiku kritizují už i jeho „vlastní“ média.

Prezident Trump věří, že cla zavádí především proto, aby učinil Ameriku „Great Again“. Pravdou ovšem je, že kvůli novým bariérám trpí americké podniky a američtí spotřebitelé. Právě oni totiž tato cla totiž nakonec zaplatí.

Trumpova cla se totiž dají přeložit jako zvýšení ceny, za kterou americké podniky dané výrobky nebo součástky v zahraničí nakupují. To je ostatně i logika při zavádění těchto bariér – znevýhodnit zahraniční zboží a podpořit domácí producenty.

Problém ale podle kritiků je, že Trump si vybral špatné zboží. Na seznamech jsou totiž i komodity či polotovary, které americké podniky kupují a ze kterých teprve vyrábějí konečné produkty. Ocel, hliník, transformátory, části kopírek a tiskáren, LED svítidla, průmyslové magnety či části přístrojů na těžbu ropy a zemního plynu.

Tento stav pro americké výrobní podniky znamená vyšší náklady, se kterými se vyrovnávají každý po svém. Buď zvýší cenu pro konečného zákazníka, ušetří peníze jinde – například na pracovní síle – anebo část své produkce přesunou mimo USA, kde je cla nebudou zatěžovat. Americké firmy pod tíhou Trumpových kroků využívají všech těchto možností v masivním měřítku.

Například výrobce hřebíků Mid Continental Nail Corporation (MCNC), která vyrábí asi polovinu hřebíků používaných v USA, během pár týdnů po zavedení cel propustil kvůli propadu poptávky desítky zaměstnanců a další stovky nejspíš přijdou o práci na konci měsíce. A pokud cla na ocel nebudou zrušena, je dost pravděpodobné, že firma během podzimu zbankrotuje.

Kvůli zavedení cel na ocel se MCNC zvýšily výrobní náklady. Když však zkusila své výrobky v reakci zdražit, setkala se s propadem poptávky, říká v rozhovoru pro NPR provozní manažer MCNC Chris Pratt. Na hotové hřebíky totiž importní cla zavedena nebyla a zákazníci si raději koupí levnější ze zahraničí než si připlácet za ty vyrobené v USA.

Pratt dodává, že cla zároveň umožnila, aby američtí výrobci oceli zdražili svůj produkt o 30 procent. „Poté, co byl import eliminován, tak mohli cenu oceli zvýšit o čtvrtinu, vydělat na tom, a zvýšit ji znovu,“ říká Pratt. Podle manažera Trumpova cla sice možná pomohou velkým ocelárnám, ale budou mít negativní vliv na výrobní sektor.

„Mid Continental a její zaměstnanci jsou prvními oběťmi Trumpovy obchodní války,“ míní ve svém komentáři na Fox News Donald Boudreaux, profesor ekonomie na George Madison University. „A obětí bude o dost víc, pokud bude prezident dále zvyšovat náklady a hněv našich obchodních partnerů,“ dodal komentátor pro zpravodajský server, který je přitom tradičně nakloněný republikánským myšlenkám a Donaldu Trumpovi především.

Výrobou hřebíků ale negativní dopad dovozních cel na americké podniky zdaleka nekončí. Firma General Electric odhadla, že jen náklady plynoucí z oznámených cel vůči Číně dosáhnou 300 až 400 milionů dolarů, a podnikne proto konkrétní kroky ke zmírnění těchto výdajů. Společnost oznámila, že zvažuje snížení mezd a propouštění.

Výrobní společnost 3M pak odhadla negativní vliv zavedení cel na 10 milionů dolarů, Harley-Davidson až na 20 milionů dolarů a výrobce výtahů United Technologies Corp. předpokládá letošní vliv cel na úrovni ztráty pěti centů na akcii společnosti. Příští rok ale bude vliv mnohem významnější, očekává firma podle agentury Reuters.

Společnosti kvůli negativnímu vlivu cel plánují i přesun provozu – výrobce hraček Habsbro plánuje stěhování části výrobních kapacit z Číny, na kterou se cla vztahují.  Harley-Davidson pak kvůli evropským odvetným clům přestěhuje část své výroby z USA do Indie, Brazílie či Thajska, což Trump před časem ostře kritizoval a věštil ikonické firmě zkázu.

Boudreaux ale varuje, že zavádění cel má mnohem významnější vliv na celou ekonomiku. „Tím, jak výrobní ceny rostou, tak se zároveň snižuje konkurenceschopnost amerických producentů,“ varuje profesor ekonomie. Zároveň upozorňuje na fakt, kterého si už musel všimnout i prezident Trump. Totiž že když zavedou importní cla Spojené státy, zavedou je v rámci reciprocity i země, na které Trump cílí. A to znamená problémy pro změnu pro americké exportéry.

Přitom na export je ve Spojených státech navázaných 10 milionů pracovních pozic, na import dalších 16 milionů. „Trumpova obchodní válka ale znamená vyšší ceny pro americké konzumenty, nižší marže a slabší tržby pro společnosti a horší pracovní vyhlídky pro zaměstnance. Je to ekonomická sebevražda,“ uzavírá Boudreaux.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1