Ekonomika je ve výborném stavu a Češi se nebojí utrácet. Spotřeba domácností poroste i letos, očekávají analytici | info.cz

Články odjinud

Ekonomika je ve výborném stavu a Češi se nebojí utrácet. Spotřeba domácností poroste i letos, očekávají analytici

Český statický úřad dnes zveřejnil údaje o lednovém vývoji maloobchodních tržeb. Ty ukazují na výborný stav české ekonomiky. Spotřeba navíc zůstane pilířem ekonomického růstu i letos. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Podle jejich odhadů za celý letošní rok maloobchodní tržby vzrostou o zhruba sedm procent.

Tržby v maloobchodě bez motorových vozidel v lednu zrychlily meziroční růst na 8,2 procenta z prosincových 4,6 procenta. Zvýšily se tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty i potraviny. Největší vliv na meziroční růst měl prodej zboží přes internet nebo zásilkovou službu.

„Tržby v maloobchodě letos v lednu povzbuzoval dozvuk prodejně veleúspěšných vánočních svátků a povánočních výprodejů, které se protáhly právě až do ledna. Spotřeba domácností tak zůstává pilířem českého ekonomického růstu i v roce 2018. Za celý letošní rok by tak růst maloobchodních tržeb měl atakovat úroveň sedmi procent,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že za růstem poptávky domácností stojí tři hlavní faktory. Jde o stále klesající nezaměstnanost, zrychlení růstu mezd a více optimismu. „Zkrátka růst ekonomiky se projevuje zvyšováním životní úrovně, tedy alespoň v materiální rovině. Již čtvrtým rokem spotřeba domácností stoupá a prozatím to nevypadá, že by se v nejbližších měsících měla situace změnit,“ uvedl.

V samotném lednu podle ekonomky Komerční banky Moniky Junicke lidé pravděpodobně utráceli vánoční peněžení dary za nákupy ve slevách a sezónních výprodejích.

„Pro letošní rok předpokládáme průměrný růst tržeb kolem sedmi procent. Spotřeba domácností bude nadále hlavním motorem růstu české ekonomiky,“ uvedl i analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Silný růst maloobchodních tržeb bude pokračovat podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka i v dalších měsících letošního roku, což se podle něj promítne i v silném příspěvku spotřeby domácností do růstu HDP.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud