Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU chystá revoluci v ochraně osobních údajů. České firmy se nestihnou včas připravit

EU chystá revoluci v ochraně osobních údajů. České firmy se nestihnou včas připravit

Přesně za rok vstoupí v platnost nové nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které přinese velké změny pro všechny firmy nebo organizace pracující s osobními daty v EU. Problém to může představovat zejména pro malé a střední podniky. Ty české už nyní vědí, že se nestihnou plnohodnotně připravit. Mnohdy o chystaných změnách nevědí, nebo se v nich kvůli jejich složitosti nevyznají.

„Firmy přípravu na nařízení, tak aby s ním byly plně v souladu, do května příštího roku nestíhají. To je fakt a musíme s tím počítat,“ řekla novinářům Milena Jabůrková ze Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR). Důvodem je podle ní především to, že společnosti o připravovaných změnách, které schválil Brusel, nevědí nebo se v něm nevyznají.

Podle průzkumu, který si SP ČR nechal zpracovat na konci loňského roku, téměř 60 % firem nebylo o novém nařízení informováno. Přitom kolem 50 % společností uvedlo, že s citlivými daty pracuje.

„Nařízení GDPR je složité a technické a řada věcí je v něm stále nejasná,“ vysvětluje dále Jabůrková. České malé a střední podniky, které se definují jako společnosti do padesáti zaměstnanců, se obávají zejména toho, že začnou s investicemi, ale ty se ukážou jako nepotřebné.

„V nových pravidlech je řada zásadních novinek pro firmy, které se týkají třeba změny technických podmínek pro procesování dat. To je spojeno s investicemi a pro firmy to bude velký úkol,“ připouští česká eurokomisařka Věra Jourová, která za novými pravidly pro ochranu osobních údajů v EU stojí.

Nová pravidla počítají s tím, že firmy (nebo organizace) ponesou vyšší zodpovědnost za správné zacházení s osobními daty nejen ve své společnosti, ale také spolu s těmi, kteří budou tyto údaje zpracovávat. Firmy musí dohlédnout na to, aby data byla zabezpečena, neunikla, nebyla znehodnocena nebo se neztratila.

Počítá se také s tím, že osobní data budou moct společnosti požadovat a dále zpracovávat jen ke konkrétnímu účelu a po nezbytně nutnou dobu. V případě podniku to znamená, že bude moct uchovávat data lidí jen po dobu, co budou jeho zákazníky. Zcela zakázáno bude poskytovat osobní údaje třetí osobě, aniž by s tím zákazník (nebo obchodní partner atd.) souhlasil. Pokud společnosti pravidla poruší, hrozí jim vysoké pokuty, které mohou dosáhnout až 4 % celosvětového obratu firmy nebo 20 milionů eur.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1