Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Euro čeká nejlepší rok za desetiletí. Začínají o něm uvažovat i Češi

Euro čeká nejlepší rok za desetiletí. Začínají o něm uvažovat i Češi

Jakkoli se zdálo, že letošek bude pro euro katastrofou, teď má našlápnuto ke svému nejlepšímu roku za desetiletí, píše agentura Bloomberg. V tomto týdnu se euro vůči dolaru dotklo nejvyšší úrovně za šest měsíců a má na to, aby se v prvním pololetí stálo nejvýkonnější měnou ve skupině deseti nejvyspělejšími ekonomik G10.

Porážka „anti-euro“ kandidátů ve francouzských a nizozemských volbách, lepší než očekávaný vývoj ekonomiky regionu a větší příliv prostředků na kapitálové trhy eurozóny, to vše povzbuzuje důvěru investorů. 

Současný vývoj evropské jednotné měny rozpoutal i debatu v Česku. Sociální demokraté či TOP 09 vyzývají, aby Češi euro přijali co nejdříve. Ke stejnému kroku se přiklání i velká část soukromých firem, přestože občané podle průzkumů veřejného mínění přijetí eura nepodporují.

Od počátku roku euro vůči americkému dolaru zpevnilo o více než šest procent a mohlo by zaznamenat největší roční vzestup od roku 2007. Banky, jako jsou Credit Agricole SA, UniCredit SpA a ING Groep NV, před časem zlepšily své předpovědi o vývoji evropské měny, podle ING se do poloviny příštího roku vyšplhá na 1,20 dolaru. Ve čtvrtek se kurz pohyboval kolem 1,1210 USD.

Přitom za poslední tři roky euro ztratilo 23 procent. Německá kancléřka Angela Merkelová před několika dny prohlásila, že evropská měna je příliš slabá kvůli politice Evropské centrální banky (ECB). Podle vyjádření Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je euro nejvíce podhodnocenou měnou v G10.

Z hospodářských údajů, které byly v poslední době zveřejňovány, je patrné, že regionu se podařilo vymanit se z finanční krize. Apetit po euroaktivech teď povzbudilo i vítězství Centristy Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách a pokrok v jednání o řeckém dluhu.

Jak napsala svým klientům investiční společnost Morgan Stanley, už začíná být zřejmé, že se euro pohybuje v souladu s pozitivními ekonomickými daty a silnější růst znamená silnější euro.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1