Články odjinud

Eurozónu čekají skvělé časy, předvídají ekonomové. Hospodářský růst má vydržet několik let

Eurozónu čekají skvělé časy, předvídají ekonomové. Hospodářský růst má vydržet několik let

Eurozónu čekají zlaté časy. Tvrdí to ekonomové z Credit Suisse Group AG a poradenské společnosti Oxford Economics. Podle nich země platící eurem v nejbližší době hospodářsky porostou a nebudou se muset potýkat ani s vysokou inflací.

Prognóza odhaluje, že eurozóna má definitivně za sebou následky dluhové krize, v níž se hlavně její jižní křídlo začalo potýkat s masivní nezaměstnaností a neschopností splácet své dluhy. Produktivita je sice stále slabá, růst ale dává naději na vyléčení starých šrámů.

Zlepšení má podle ekonoma z Oxford Economics v Londýně Angela Tavlavery prostor pro to být trvalejší. Evropská komise minulý týden zvýšila prognózu růstu v roce 2017 na 2,2 procenta. Původní odhad činil 1,7 procenta.

„Měli bychom vidět ještě několik let hospodářského růstu,“ odhaduje Talavera. Benoit Coeure z Evropské centrální banky dokonce tvrdí, že je ekonomika eurozóny v nejlepším stavu od vzniku eura v roce 1999. Zároveň ale vyzval vlády, aby nezapomněly na uskutečnění dalších reforem.

Navzdory predikcím je stále mnoho rizik, které eurozónu ohrožují. Mezi ně patří například situace v Katalánsku nebo vzestup euroskeptických stran. Vysoká zůstává také nezaměstnanost mladých. Práci nemůže najít až čtvrtina z nich.

Růst eurozóny a na ni navázaných zemí střední a východní Evropy má podle Mezinárodního měnového fondu pozitivní dopad na zbytek světa.

S nadějným výhledem eurozóny kontrastuje situace ve Velké Británii. Plánovaný odchod z Evropské unie negativně doléhá na investice proudící do země. Vůči evropským měnám oslabuje také libra.

 

Články odjinud