Evropa chystá bič na Facebook s Googlem. Jenže není jednotná | info.cz

Články odjinud

Evropa chystá bič na Facebook s Googlem. Jenže není jednotná

Pohár trpělivosti strážců evropských rozpočtů již definitivně přetekl. Ministři financí největších ekonomik Evropské unie se již nechtějí dále smiřovat s tím, že velké internetové společnosti jako Facebook či Google v Evropě těží z jejích obyvatel, ale platí tu jen minimální daně. Ministři proto chystají změnu patřičných legislativ, ty by však musela schválit celá evropská osmadvacítka. 

Současný model opravdu není pro státní kasy evropských států příliš výhodný. Internetoví giganti jako Facebook či Google zatím své daně odvozují podle svých příjmů a odvádějí je v zemi, kde mají své sídlo. Obojí by se ale mělo již brzy změnit, podle návrhu by firmy měly danit podle svých tržeb v místě působení. 

Francouzský ministr Bruno Le Maire hledal během dvoudenního setkání ministrů financí zemí EU hledat širší podporu pro svůj nový plán, jak firmy výrazněji zdanit. Zatímco největší evropské ekonomiky Německo, Itálie a Španělsko pějí s Francií unisono, jiné země z plánu tak nadšené již nejsou.

„Už bychom neměli déle akceptovat, že tyto společnosti v Evropě provozují svůj byznys, a zároveň do našich rozpočtů odvádějí jen minimum financí,“ uvedli ve společném prohlášení strážci veřejných financí největší evropské ekonomické čtyřky.

Le Maire věřil, že během setkání v estonském Tallinnu se mu podaří k iniciativě přesvědčit více svých kolegů. K iniciativě se pak „formálně připojily" Rakousko, Bulharsko, Řecko, Slovinsko a Lotyšsko.

Ne všechny země však jsou z francouzského přístupu nadšené. Některé státy, třeba Malta, Irsko či Lucembursko, si udělaly z daňové vstřícnosti vůči firmám své živobytí a zpřísnění norem by u nich mohlo způsobit, že tyto společnosti si zkrátka najdou nová sídla.

„Debata s Irskem na toto téma je nevyhnutelná,“ komentoval odlišné pohledy na věc Le Maire.

Plné otázek je i to, jak by nová evropská daňová pravidla měla vypadat. Jednotlivé státy by se nejspíše musely dohodnout na principu, jak odhadnout objem tržeb pro danou zemi, firmy totiž tyto informace nezveřejňují. Otázkou by rovněž bylo, které firmy pod nová pravidla přesně zařadit.

Aby bylo možné nový princip výběru daní uzákonit, je třeba, aby pro něj zvedli ruku zástupci všech 28 států Unie.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud