Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropská centrální banka pokračuje v podpůrné politice

Evropská centrální banka pokračuje v podpůrné politice

Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nijak nezměnila ani svůj program nákupů dluhopisů. Šéf banky Mario Draghi uvedl, že prosincové kroky ECB zlepšily ekonomické klima v eurozóně, slíbil ale, že kdyby se tento trend ukázal přechodný, je banka připravena svou měnovou politiku dál uvolnit.

ECB se prostřednictvím nákupů dluhopisů snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Minulý měsíc banka oznámila, že prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, tedy do konce letošního roku. Současně rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) z dosavadních 80 miliard eur.

Nedávné statistické údaje naznačily, že stimulační opatření banky již zřejmě začínají přinášet ovoce. Inflace v eurozóně stoupla nejvýše za tři roky a podnikatelská nálada je nejlepší za více než pět let. Draghi však dnes řekl, že základní měřítka inflace stále ještě nevykazují "přesvědčivý růstový trend" a nynější růst spotřebitelských cen odráží hlavně zvyšování dosud velmi nízkých cen energií.

"Velmi uvolněná měnová politika je nadále zapotřebí," řekl Draghi na tiskové konferenci. "Pokud se ekonomický výhled zhorší..., jsme připraveni posílit program nákupů aktiv z hlediska objemu i trvání."

Draghi dodal, že hospodářský růst v eurozóně nadále podkopává nedostatečné tempo strukturálních reforem, a vyzval k jeho zintenzivnění. Většina ekonomů oslovených agenturou Reuters čeká, že ECB nebude měnit svoji politiku nejméně po celou první polovinu letošního roku.

Míra inflace v eurozóně v prosinci vzrostla na 1,2 procenta, a poprvé za tři roky se tak přehoupla přes jedno procento. V Německu meziroční inflace vystoupila na 1,7 procenta, což je maximum za tři a půl roku. Německým kritikům radikálně uvolněné politiky ECB to dodává munici pro výzvy k ukončení nákupů dluhopisů a k normalizaci měnové politiky. Značné části německé veřejnosti se politika ECB nelíbí kvůli tomu, že poškozuje drobné střadatele a pomáhá silně zadluženým vládám jižní Evropy.

ECB ve výhledu zopakovala, že nadále očekává, že hlavní úrokové sazby zůstanou delší dobu na současné nebo nižší úrovni. Základní úroková sazba ECB je nyní na nule a depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musejí za uložení svých peněz u ECB platit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744