Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropská centrální banka radikálně omezí nákup dluhopisů, euro v reakci oslabuje

Evropská centrální banka (ECB) od ledna sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur (767 miliard Kč) z nynějších 60 miliard. V nákupech ale bude pokračovat nejméně do konce září příštího roku a pokud si to vyžádá situace, tak ještě déle. Jde zatím o největší změny v mimořádně uvolněné měnové politice, kterou ECB začala uplatňovat před třemi lety. Euro začalo v reakci oslabovat, vůči dolaru euro krátce před 16:30 ztrácelo zhruba 0,8 procenta na 1,1720 USD.

Prezident ECB Mario Draghi změny nazval "rekalibrací" a naznačil, že v úsilí o zvýšení inflace a podporu hospodářského růstu bude ECB pokračovat. Výhled ekonomiky eurozóny se podle něj zlepšil, ale takzvaná jádrová inflace dosud nevykazuje přesvědčivé známky vzestupného trendu. Právě to je ale stěžejní cíl měnové stimulace.

Centrální banka mohla podle analytiků přistoupit k omezení stimulačních opatření díky tomu, že hospodářské oživení v eurozóně pokračuje. Banku ale dál znepokojuje nízká úroveň inflace.

ECB dnes upozornila, že v případě potřeby je připravena program nákupů dluhopisů rozšířit, nebo i prodloužit. Banka zopakovala, že úrokové sazby zůstanou na současné nízké úrovni ještě dlouho po úplném ukončení nákupů dluhopisů.

Centrální banka usiluje o to, aby se míra inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. V září se spotřebitelské ceny v eurozóně meziročně zvýšily o 1,5 procenta, což bylo stejné tempo jako v předchozím měsíci.

Draghi na tiskové konferenci také přiznal, že mezi činiteli ECB nepanuje shoda, pokud se dalších kroků týče, ale že dnešní rozhodnutí bylo přijato v pozitivním duchu. Země jako je Německo a Nizozemsko, které preferují přísnější měnovou politiku, chtějí nákupy dluhopisů ukončit. Podle nich ke zvýšení inflace stejně nevedou. Argumentují i vysokým hospodářským růstem, který hovoří pro ukončení těchto nákupů, odborně nazývaných kvantitativní uvolňování měnové politiky.

Naopak země z jižního křídla eurozóny mají obavy, že rychlé ukončení programu nákupů aktiv by mohlo finanční podmínky příliš svázat, takže roky práce by přišly vniveč.

ECB dnes podle očekávání nechala svou základní úrokovou sazbu na 0,00 procenta, krajní zápůjční sazbu na 0,25 procenta a depozitní sazbu na minus 0,40 procenta.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1