Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exkluzivně: Předčasný vánoční dárek pro e-shopy. Babiš je chce vyjmout z EET

Spory o to, zda by internetové obchody měly spadat do elektronické evidence tržeb, spějí k nečekanému rozuzlení. Zatímco dosud se zdálo, že e-shopy budou muset evidovat tržby spojené s některými platebními metodami, nyní se jich EET velmi pravděpodobně nebude vůbec týkat. Ministr Andrej Babiš to řekl v rozhovoru pro Info.cz.

Ministr financí Babiš zpravodajskému portálu Info.cz řekl, že počet platebních metod, které e-shopy využívají, je příliš složitý, a tak je nové povinnosti raději zbaví. „Uvažuji o změně, že bychom vyňali z evidence e-shopy. Je tam asi 18 různých druhů plateb, jsou tam platební brány. Chci to projednat s koaličními partnery a navrhneme, aby e-shopy byly vyňaty,“ uvedl. 

To by ale mělo i nečekaný důsledek – výjimka by se vztahovala i na alternativní taxislužbu Uber nebo na službu pro pronájem ubytování Airbnb, přes kterou Češi nabízejí asi deset tisíc bytů a pokojů. Obě firmy přitom už teď čelí kritice, že kvůli děravé legislativě mají konkurenční výhodu.

Za návrhem na vyjmutí eshopů z EET nejspíš do určité míry stojí Asociace pro elektronickou komerci, která sdružuje některé obchodníky podnikající na internetu. Její šéf Jan Vetyška dnes Info.cz řekl, že s Babišem jednal v pondělí, tedy den předtím, než Babiš poskytl portálu Info.cz rozhovor. "Byla by velká škoda omezovat například nabídku online platebních metod, které jsou pro zákazníky nejpohodlnější," uvedl. 

Kalousek: EET je obrovský nesmysl

Lídr opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek úpravu namířenou na e-shopy kritizuje. „Tohle je jen další důkaz toho, jaké zmatky nás čekají. Celý je to obrovský nesmysl namířený proti malým a středním podnikatelům,“ řekl Info.cz. Připomněl taky, že v zaří neuspěl jeho návrh (předkládal ho spolu s poslancem Plíškem z TOP 09), aby se evidence o dva roky odložila. Opozice tehdy argumentovala nepřipraveností systému, proti čemuž se ministr financí Babiš ohrazoval. 

S Babišem o EET a záměru vyjmout e-shopy ráno jednal šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. K celé věci se staví spíše kladně a mluví o transparentnosti, zjednodušení a zásadním posunu: „Má to hlavu a patu, protože e-shopy jsou dnes monitorovány a jejich prodeje jsou průkazné. Pokud se tedy nebude jednat o prodej face to face a bude to skutečně na dálku, tak si myslím, že nic nebrání tomu, aby to bylo vyjmuto z elektronické evidence tržeb,“ řekl pro Info.cz.

Někteří podnikatelé budou muset evidovat tržby již od 1. prosince. Ministerstvo financí nejspíš stihne připravit úpravu, která internetové obchody této povinnosti zbaví ještě do „ostrého startu“ EET. Kritiku některých podnikatelů, že projekt je příliš složitý, nebo se do něj hlásí příliš málo podnikatelů, odmítá.

Harmonogram zavádění EET:

  • Od 1. prosince začnou EET podléhat tržby z ubytovacích a stravovacích služeb.
  • Od 1. března 2017 přibydou tržby z velkoobchodu a maloobchodu.
  • Od 1. března 2018 pak tržby z ostatních činností mimo výjimky (například kadeřnictví).
  • Od 1. června 2018 budou EET podléhat již tržby ze všech činností. V případě nejasností se lze dotázat na finanční úřad, zdali uvedená tržba podléhá elektronické evidenci tržeb a od kterého termínu, přičemž závazné stanovisko finančního úřadu je zpoplatněno tisícikorunou.

„Je to jediný projekt v historii, kde stát podnikatelům umožnil, aby si to vyzkoušeli. Když byl registr vozidel, tak to kolabovalo a nefungovalo. Nám to funguje. Někteří tomu samozřejmě nevěřili, tak se to teď snaží doběhnout,“ doplnil Babiš.

Elektronická evidence tržeb
Podle údajů Ministerstva financí v pondělí systém EET používalo 12 301 podnikatelů a vydáno bylo už 3,8 milionu účtenek. Poměrně rychlá změna ohledně e-shopů by se měla podle Karla Havlíčka týkat podnikatelů v řádu tisíců, maximálně desetitisíců.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744