EY: Banky jsou zdravější, než byly před finanční krizí. Plánují investice do technologií | info.cz

Články odjinud

EY: Banky jsou zdravější, než byly před finanční krizí. Plánují investice do technologií

Bankovní sektor se během deseti roků, které uplynuly od vypuknutí globální finanční krize, výrazně ozdravil. Bankéři jsou přesvědčeni, že se jim letos i v dalších letech podaří dál zlepšovat hospodářské výsledky. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti EY, kterého se zúčastnilo 221 finančních institucí z 29 zemí.

Současné příznivé podmínky však zřejmě nebudou trvat stále, podle EY proto není vůbec jisté, zda by bankovní sektor při nynější rentabilitě vlastního kapitálu zvládl neočekávaný cyklický propad ekonomiky. Bankovní sektor se celosvětově nadále potýká se zásadními problémy, které mu brání v tom, aby mohl být dlouhodobě ziskový, dodává firma.

Situace hlavních českých bank v otázce finanční stability se ale liší. Český trh je z pohledu využívání bankovních služeb spíše konzervativní, uvedl vedoucí partner oddělení poradenství pro finanční instituce EY Pavel Riegger. V poměru k HDP jsou české domácnosti dvakrát až třikrát méně zadlužené než v ostatních vyspělých státech. To znamená bezpečnější pozici českých bank, které jsou navíc kapitálově dobře vybavené, dodal.

Největším bankám světa se od finanční krize podařilo výrazně posílit kapitálovou pozici. Od krize se v bankovním sektoru ale dramaticky zvýšily náklady na dodržování zákonů a jiných předpisů, nicméně související investice do informačních systémů a lidských zdrojů už mají podle názoru EY svůj vrchol za sebou.

Průzkum EY mezi více než 200 největšími bankami světa ukázal, že jejich celkové náklady se sice během posledních pěti let snížily o něco málo přes desetinu, pořád jsou ale o čtvrtinu vyšší než v roce 2008. Většina bankéřů podle průzkumu navíc očekává, že náklady během příštích tří let dál porostou průměrně o 2,1 procenta ročně.

Jak ukázal průzkum, 85 procent oslovených bank považuje program digitální transformace za prioritu roku 2018. Na 70 procent jich plánuje investice do technologií s cílem posílit v následujících třech letech svou konkurenční pozici a podíl na trhu.

Tradičním bankám roste v poslední době nová konkurence, objevují se digitální banky, takzvané fintech firmy a instituce nabízející služby vyspělých technologií. O poskytování finančních služeb mají zájem také subjekty elektronického obchodování a telekomunikační společnosti. Tito noví konkurenti reagují na rychle se proměňující očekávání zákazníků a na změny jejich chování a nutí banky, aby investovaly do nových technologií, a zabránily tak odlivu klientů.

Další důležitou prioritou bank v letošním roce je posílení kybernetické bezpečnosti. Je zřejmé, že v budoucnu budou hrát klíčovou roli v prevenci kybernetických útoků umělá inteligence a pokročilá analytika, které přispějí i ke snížení etických rizik a zkvalitnění monitoringu jakožto nástroje boje proti finanční kriminalitě. Umělá inteligence a strojové učení se dnes uplatňují v kybernetické bezpečnosti, v prevenci podvodů a v celé řadě dalších oblastí,vysvětlil Riegger.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud