Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook společnost rozděluje a to se má změnit. Zuckerberg přichází s politickým manifestem

Facebook společnost rozděluje a to se má změnit. Zuckerberg přichází s politickým manifestem

Rozpolcená společnost začíná děsit i Marka Zuckerberga. Ve Spojených státech nastoupil přinejmenším výstřední Donald Trump, ve Francii proti zažitým pořádkům bojuje Marine Le Penová, Velkou Británii čeká brexit, v Česku tradiční politické strany ztrácejí rychle voliče. A Mark Zuckerberg, majitel největší sociální sítě na světě, důrazně vystupuje z apolitického stínu a přináší manifest, který má přístup Facebooku změnit.

Nejednou byl právě Facebook obviňován z toho, že k vyhrocené politické globální situaci přispívá, protože svým uživatelům přednostně nabízí příspěvky, které by se jim mohly líbit. Ti se pak v podstatě utvrzují v přesvědčení, které se ani nemusí zakládat na pravdě.

Nejdříve se Facebook zavázal, že bude bojovat proti šíření hoaxů a falešných zpráv na svých stránkách. Nyní přichází s rozhodnutím, které naznačuje, že Zuckerberg přestává být apolitický.

Na svém facebookovém profilu zveřejnil manifest určený uživatelům sociální sítě. Chce přispět k tomu, aby se společnost dostala z globální krize. Očividně ho také trápí jednostranné chápání zpráv, protože hodlá usilovat o to, aby se lidé dívali na určité informace z různých úhlů pohledu, chce se zapojit do veřejného dění a rád by vytvářel globální komunitu, která se navzájem podporuje, ať už se jedná o sportovní spolky nebo třeba politická uskupení.

„Každý rok se svět stále víc propojoval a každý to chápal jako pozitivní trend,“ napsal Zuckerberg. „Hodně lidí ale zůstalo ponecháno někde vzadu kvůli globalizaci a hnutím bojujícím za vyjmutí z celosvětového propojení,“ uvedl.

Takové prohlášení je bezesporu politické a reaguje na nacionalistická hnutí, jejíchž síla někde roste překvapivým tempem. V USA je takovým důkazem volba Donalda Trumpa, který přišel se sloganem Amerika na prvním místě. Přitom to bylo heslo bílého rasistického hnutí, které bojovalo proti zapojení Spojených států do druhé světové války proti nacistům.

Zuckeberg se do politického dění jednak zapojuje z vlastního přesvědčení – už na protiimigrační výnos reagoval negativně s tím, že jeho rodina kdysi utíkala do Států před nacisty – a za druhé to pro něj byla nutnost. Po amerických prezidentských volbách totiž čelil velké kritice kvůli tomu, že na Facebooku, který má 1,8 miliardy uživatelů, je jednoduché šířit falešné zprávy, připomíná server Bloomberg. Navíc určitá anonymita sociálních sítí přispívá k tomu, že na sebe lidé kvůli protichůdným názorům rychleji útočí a uživatelé často naslouchají jen tomu, čemu chtějí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744