Firma Nafta z EPH dokončila nákup tří zásobníků plynu v Bavorsku. Obchod mohl vyjít na miliardy | info.cz

Články odjinud

Firma Nafta z EPH dokončila nákup tří zásobníků plynu v Bavorsku. Obchod mohl vyjít na miliardy

Společnost Nafta z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského dokončila prostřednictvím dceřiné společnosti Nafta Bavaria GmbH nákup tří podzemních zásobníků plynu v Bavorsku od společností DEA Deutsche Erdoel AG a Storengy Deutschland GmbH. ČTK to dnes sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Podle dřívějších informací týdeníku Euro.cz se hodnota transakce pohybovala v řádu miliard korun.

Častvaj dnes připomněl, že Nafta podepsala smlouvu se společností DEA Deutsche Erdoel AG začátkem března loňského roku. „Předmětem této smlouvy byla akvizice podzemních zásobníků zemního plynu Inzenham - West, Wolfersberg a Breitbrunn/Eggstätt v německém Bavorsku. Dne 31. prosince 2018 tato transakce, po splnění veškerých odkládacích podmínek a obdržení potřebných regulačních povolení, nabyla účinnosti,“ uvedl mluvčí.

Nafta podle něj rovněž získala zhruba pětinový vlastnický podíl v podzemním zásobníku Breitbrunn/Eggstätt od společnosti Storengy Deutschland GmbH a stala se jediným vlastníkem všech zmíněných zásobníků s celkovou skladovací kapacitou 1,8 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Celková kapacita podzemních zásobníků plynu v ČR činí zhruba tři miliardy metrů krychlových.

Majoritních 56 procent akcií Nafty drží holding SPP Infrastructure. Jde o společný podnik slovenského státu a společnosti EP Infrastructure (EPIF), která je jednou z hlavních větví EPH. Slovensko drží v SPP Infrastructure podíl 51 procent, EPIF zbylých 49 procent. Dalších zhruba 40 procent akcií Nafty kontroluje EPIF samostatně.

EPIF v rámci EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Podíl 31 procent v EPIF patří fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH. Většinovým vlastníkem EPH se stal Křetínský předloni, který nyní drží 94 procent akcií. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T.

Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem ve výši 59 miliard korun. Kromě EPH je podnikatel mimo jiné spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud