Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Firma, za kterou lobboval Hrad, musí kvůli kontroverzní zakázce vyplatit Rusy. Čas se jí krátí

Firma, za kterou lobboval Hrad, musí kvůli kontroverzní zakázce vyplatit Rusy. Čas se jí krátí

Ani kyrgyzská, ani česká strana zatím nezahájily jednání s ruskou společností RusGidro (RusHydro) ohledně vstupu nového investora do projektu výstavby vodních elektráren v Kyrgyzstánu. ČTK to sdělila tisková služba ruské firmy. Liglass má přitom podle kyrgyzských úřadů zhruba do konce září převést 37 milionů dolarů (asi 813 milionů Kč), aby bylo možné vyplatit z projektu firmu RusGidro, která byla původním investorem dostavby energetické kaskády na řece Naryn.

„Vzhledem k informacím médií o schválení dohody s českou stranou zaslala společnost RusGidro oficiální žádost kyrgyzské straně, aby předložila oficiální nabídku podmínek, termínu a způsobu odchodu RusGidro z projektu,“ sdělila ČTK ruská firma. „Čekáme na vyjádření kyrgyzské strany, anebo na jinou iniciativu ohledně obnovení jednání,“ dodala.

Spor o zakázku se stal v Kyrgyzstánu předmětem politického boje. Dosavadní prezidentův kancléř Sapar Isakov na dnešním mimořádném jednání parlamentu, který Isakova schválil novým premiérem, uvedl, že smlouva s českou firmou bude vypovězena, pokud Češi ve stanovené lhůtě nevyplatí Biškeku 37 milionů dolarů. Tato částka je určena pro vyplacení RusGidro z projektu. Stanovená lhůta činí 30 bankovních dnů.

„V souladu s naší dohodou má česká společnost Liglass Trading převést 37 milionů dolarů, které pošleme RusGidro. Jestli to neudělá, vypovíme dohodu,“ řekl Isakov podle serveru Kyrtag.kg. Částka je podle něj určena k odkoupení sedmapadesátiprocentního podílu RusGidro v projektu. „Nejsem Bůh, takže nevím, zda ty peníze budou vyplaceny. Ale v libovolném případu na tom Kyrgyzstán nic neztratí,“ dodal.

K výběru Liglassu Isakov uvedl, že česká firma se objevila před půl rokem, kdy se zúčastnila soutěže na vybudování malých vodních elektráren. Předložila podle komise nejlepší nabídku, a tak byla vybrána pro výstavbu deseti malých elektráren, přičemž jako dodatečnou výhodu předložila nabídku vystavět celou kaskádu. Liglass dosud do projektu vložil 1,17 milionu dolarů.

Ruská energetická společnost RusGidro již dříve uvedla, že nikdy nevyjádřila záměr od projektu vodních elektráren odstoupit, mezivládní dohodu o výstavbě a provozu kaskády podle ní jednostranně porušil Kyrgyzstán. Firma také zdůraznila, že musí dostat zpět peníze, které už do projektu vložila. Pokud s Biškekem nedospěje k dohodě, vyhrazuje si právo žádat po kyrgyzské straně odškodnění.

Liglass Trading CZ má v Kyrgyzstánu dostavět kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. O české firmě a její schopnosti ujmout se projektu a finančně ho zajistit se v minulých týdnech v českém a kyrgyzském tisku objevily pochybnosti, které majitel společnosti Michael Smelík odmítl. Firma už podle něj v Kyrgyzstánu proinvestovala několik milionů dolarů a více než milion dolarů musela složit v souvislosti s výběrovým řízením na prestižní zakázku.

Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev, který smlouvu s RusGidro vypověděl, se za české investory mezitím postavil. Minulý měsíc uvedl, že česká firma po definitivním schválení příslušné dohody během 30 dnů vyplatí ruskou společnost, čímž by měla skončit kritika českého převzetí výstavby vodních elektráren.

Smlouva, uzavřená s kyrgyzskou vládou 10. července, byla definitivně schválena 4. srpna a od té doby Liglassu podle kyrgyzských úřadů běží lhůta 30 bankovních dnů - tedy 50-55 kalendářních dnů - na uhrazení částky určené k vyplacení ruských investorů.

Projekt se týká výstavby dvou velkých a desítky malých vodních elektráren; celková výše investic české firmy má v první etapě dosáhnout 230 milionů dolarů. Českou firmu svému kyrgyzskému protějšku doporučoval prezident Miloš Zeman při společné schůzce.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744