Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fungování českého internetu hlídá centrum jako z houstonského NASA

Fungování českého internetu hlídá centrum jako z houstonského NASA

Prohlédli jsme si jedno z nejmodernějších pracovišť, které bdí nad připojením internetu v ČR. V dohledovém centru CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura) pracuje ve všední dny až 35 lidí, kteří se střídají ve 12hodinových směnách. Nepřetržitě, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, kontrolují funkčnost všech 20 milionů kilometrů sítí, které v ČR CETIN provozuje a pronajímá telekomunikačním operátorům.

Měsíčně centrum zaregistruje na 20 tisíc poruch. Radek Myška, manažer centra, vysvětluje celý proces jejich zpracování: “Máte-li internet, pak ho máte od některého z poskytovatelů, a právě jeho call-centru nahlásíte, pokud vám nefunguje. Poskytovatel se pokusí na základě svých možností problém sám odstranit. Může k tomu využít i naše diagnostické nástroje a pak se jeho šance na odstranění problému výrazně zvyšuje. Diagnostický nástroj dokáže totiž s vysokou mírou přesnosti určit, zda je problém na síti CETIN nebo na jiných prostředcích.”

S částí poruch se poté poskytovatelé obracejí právě na dohledové centrum CETIN. To provede další diagnostiku, zjišťuje, kde porucha nastala a vzdáleně je také schopno některé z nich opravit. V 70 % případů ale není vzdálená oprava možná a pak se centrum s poskytovatelem domlouvá na vyslání technika.

O části poruch se ale zákazníci ani nedozví - dohledové centrum na ně upozorní systém alarmů a v síti dojde automaticky k přesměrování provozu. Koncový zákazník pak pocítí třeba krátký výpadek připojení, například se mu nenačte stránka v prohlížeči, ale po dalším kliknutí již vše funguje.

Naopak ale může dojít i k závažným výpadkům, které postihnou významnou část obyvatel republiky. Dohledové centrum aktivuje techniky v poli, síťové experty a v obzvláště kritických situacích svolává i krizový štáb, který nastalou situaci řeší. Jako každá technologie, nic není stoprocentní, i přes několikeré zálohování může nastat situace, kterou nelze předvídat.

Obecně charakter poruch podléhá sezónnosti: “Od května máme stavební sezónu, o to více se kope, bagruje a staví. Častěji pak dochází k mechanickému přerušení kabelů, ať starších metalických vedení, tak i nových optických. Když začínají bouřky doprovázené dešti, jsou častější výpadky v napájení. S tím souvisí i nárůst poškozených síťových zařízení po úderech bleskem. Pak tu máme takovou specialitu: na podzim nám začnou kabely kousat hladoví hlodavci,” vypočítává Radek Myška.

Dohledové centrum ale řeší také tzv. plánované výpadky, tedy nejčastěji výstavbové práce, přeložení kabelů či vylepšení nějakého softwaru v síti. V rámci dohledového centra k tomuto účelu slouží samostatné pracoviště PEW (planned engeneering work), které plánované výpadky koordinuje a dopředu na ně operátory upozorňuje. Radek Myška vysvětluje: “Typickým případem je práce na dálnici. My máme naše kabely ve středovém pruhu, kde jsou svodidla. Ředitelství silnic a dálnic nás může vyzvat k tomu, abychom v aktuálně opravovaném úseku kabel vymístili a přesunuli na okraj. A my se pak snažíme provoz konfiguračně převést jinudy, například jiným kabelem, aby tento výpadek neměl na zákazníka dopad. Ne vždy je to ale možné.”

I při realizační části prací přicházejí opět na řadu monitorovací systémy. “Důvod je jednoduchý; než někdo s plánovanými pracemi začne a náš kabel skutečně přeruší, musí si u nás ověřit, že to opravdu může udělat. Že nemáme v dané chvíli nějaký jiný výpadek v síti, kvůli kterému byl provoz přesměrován právě na ten, který má být přerušen plánovaně. A monitorovací pracoviště musí poté ověřit, že po přerušení kabelu vypadlo skutečně jen to, co mělo, a ne nic jiného. V opačném případě musí okamžitě nastartovat opravný proces,” objasňuje Myška.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744