Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gumárenský gigant Mitas rozšiřuje závod v Srbsku. Chce zvýšit výrobní kapacitu

Gumárenský gigant Mitas rozšiřuje závod v Srbsku. Chce zvýšit výrobní kapacitu

Gumárenská společnost Mitas rozšíří svůj závod v Srbsku, zvýší svou výrobní kapacitu. Mateřská společnost Trelleborg se expanzí výrobních kapacit chystá na očekávaný větší odbyt své produkce, uvedl dnes server Euro.cz. Mitas je jedním z předních evropských výrobců zemědělských pneumatik, ve svých výrobních závodech v ČR, Srbsku a v USA vyrábí také průmyslové pneumatiky a pneumatiky pro motocykly. Loni firmu koupila švédská skupina Trelleborg.

Nový závod ve městě Ruma na severu Srbska má Mitas začít stavět v nejbližších dnech. Otevřít jej chce v lednu příštího roku. „Skupina Trelleborg, které je Mitas součástí, bude investovat v závodě na výrobu pneumatik v srbské Rumě, aby zvýšila výrobní kapacity, a připravila se tak na budoucí prodeje," řekl serveru mluvčí společnosti Mitas Aleš Kosina. Výši investice neuvedl.

Podle starosty srbského města Mitas na začátku příštího roku nabere sto až 200 nových pracovníků, nyní firma v Srbsku zaměstnává 550 lidí. Továrnu v Rumě Mitas koupil v roce 2008 a postupně do ní investoval.

Vedení společnosti mělo letos problémy ve zlínském a pražském výrobním závodu, kde odbory v březnu kvůli nízkým mzdám vyhlásily stávkovou pohotovost. Ve zlínském závodu se dokonce v dubnu konala dvouhodinová výstražná stávka. Odboráři vyjednali zvýšení mezd a minulý týden s vedením firmy podepsali novou kolektivní smlouvu.

Mitasu předloni klesl zisk o 14 procent na 952,7 milionu korun. Tržby klesly o osm procent na 8,05 miliardy korun.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1