Články odjinud

Harley-Davidson, bourbon nebo džíny. Juncker vyjmenoval, čeho se dotkne odveta za americká cla

Harley-Davidson, bourbon nebo džíny. Juncker vyjmenoval, čeho se dotkne odveta za americká cla

Spojené státy musí počítat s protiopatřeními ze strany EU v případě, že se uchýlí k zavedení cel na dovoz oceli a hliníku. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera by unie v takovém případě uvalila cla na americké motocykly, bourbon nebo džíny.

„Pokud Američané zavedou cla na ocel a hliník, musíme zacházet stejným způsobem s americkými produkty,“ prohlásil Juncker v rozhovoru pro německé televizní stanice. „Musíme ukázat, že také můžeme přijmout opatření. Toto nemůže být jednostranná transatlantická akce Američanů. Neříkám, že musíme oplácet střelbu, ale musíme jednat.“

Podle plánu, který prezentoval americký prezident Donald Trump, USA zavedou dovozní clo ve výši 25 procent na ocel a 10 procent na hliník. Evropská komise zvažuje, že odpoví podobně. Clo by se mělo týkat průmyslových a zemědělských produktů ze Spojených států.

„Uložíme cla na motocykly Harley-Davidson, bourbon a džíny Levi´s,“ upřesnil Juncker, jakého zboží by se případné poplatky dotkly. Celková hodnota zboží by měla dosáhnout 2,8 miliardy eur. Seznam dostanou členské státy ke schválení příští týden.

Plány na zavedení cel nepobouřily jen EU. Za naprosto neakceptovatelné je označil kanadský premiér Justin Trudeau a velké obavy vyjádřila také Čína. Mezinárodní měnový fond (MMF) navíc Trumpa varoval, že krokem neuškodí jen zahraničním podnikům, ale ohrozí také americkou ekonomiku.

„Omezení dovozu pravděpodobně způsobí škody nejen mimo USA, ale i samotné americké ekonomice včetně jejích výrobních a stavebních odvětví, která jsou hlavními uživateli hliníku a oceli,“ pravil MMF.

Právě kvůli možným negativním dopadům je plán zavést cla terčem kritiky i ze strany některých republikánů. Podle nich by se mohla případná obchodní válka podkopat stimulační efekt daňové reformy.

„Pokud s tím prezident přijde, zabije americká pracovní místa. To je to, co každá obchodní válka dělá,“ konstatoval senátor Ben Sasse.

Trump ale dal v pátek najevo, že si za krokem stojí a škodlivých efektů se neobává. „Když země (USA) ztrácí miliardy dolarů na obchodech s každou zemí, se kterou dělá byznys, jsou obchodní války dobré a je jednoduché je vyhrát,“ napsal prezident na Twitteru.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud