Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Historicky nejtěsnější finále. Česko volí EY Podnikatele roku, výherce zvítězil o jediný hlas

Historicky nejtěsnější finále. Česko volí EY Podnikatele roku, výherce zvítězil o jediný hlas

Odborná porota už příští týden oznámí EY Podnikatele roku České republiky. Každoročně udělovaný prestižní titul, který dává výherci mimo jiné možnost reprezentovat Česko na světovém finále v Monaku, letos hledal svého majitele pořádně napínavě. O vítězi 18. ročníku soutěže totiž rozhodl jediný hlas porotců. 

Příští úterý oznámí odborná porota složená z minulých vítězů této ankety nového EY Podnikatele roku České republiky pro rok 2017. Porota měla velmi složitou úlohu. Musela totiž vybrat toho nejlepšího ze 70 přihlášených podnikatelů. Nakonec o vítězi mezi byznysmeny, jejichž celkový obrat dosahuje 35 miliard korun při čistém zisku 1,7 miliardy, rozhodnul jediný hlas. 

„V letošním roce jsme zažili historicky nejdramatičtější zasedání hlavní poroty soutěže, která se v závěru rozhodovala mezi dvěma kandidáty na titul EY Podnikatel roku 2017 České republiky. Letošní celostátní vítěz pak svého soupeře v hlasování poroty porazil o jediný hlas. Příští týden na Žofíně se tedy můžete těšit na napínavý večer,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

V letošním ročníku jednoznačně dominují soutěžící působící v oblasti výroby se 42procentním zastoupením (v roce 2016 činil jejich podíl 36 procent). Oblast technologií je letos zastoupena čtvrtinou podnikatelů (loni jich bylo 41 procent) a ze sektoru obchodu letos pochází 23 procent podnikatelů.

Do soutěže bylo nominováno přes 430 podnikatelů, přihlášeno jich bylo celkem 70 z 58 firem. Podle statistik je letošnímu podnikatelskému matadorovi 82 let, naopak benjamínek soutěže je starý jen 22 let.

„Pokud máme být v této republice a v této době na něco hrdí, tak jsou to lidé, kteří svým důvtipem a neochotou uhnout z cesty vybudovali business, který obstojí nejen v celorepublikovém ale i celosvětovém srovnání,“ říká Pavel Jankovský, ředitel marketingu společnosti BMW Group Česká republika, která poskytuje oficiální vůz soutěže.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1