Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hlasoví asistenti, umělá inteligence, drony i virtuální realita: Přijďte si osahat technologie budoucnosti na letošní WebExpo

Hlasoví asistenti, umělá inteligence, drony i virtuální realita: Přijďte si osahat technologie budoucnosti na letošní WebExpo
 

Rychlost technologického pokroku je bezprecedentní a udržet si přehled o všech novinkách je čím dál těžší – být pořád v obrazu v oblastech jako je vývoj dronů, virtuální a rozšířená realita, umělá inteligence nebo hlasové ovládání vyžaduje mnoho energie a času. Možnost načerpat informace a inspiraci související s těmito tématy nabídne již jedenáctý ročník pražské konference WebExpo, na kterém se o svoje insighty podělí světově uznávané autority z Googlu, Facebooku či Twitteru. Příležitost seznámit se s technologiemi nabídnou také workshopy a doprovodný program.

V posledních dekádách jsme byli svědky postupné evoluce zadávání příkazů od klávesnic, s pozdějším připojením myši, přes dotykové obrazovky ke hlasovému ovládání. V budoucnu budeme s technologiemi mluvit jako s člověkem. Konverzační uživatelské rozhraní (CUI – conversational user interface) umožňuje komunikaci mezi člověkem a počítačem a dnes pro něj existuje množství různých platforem pro jejich jednoduché programování, ať už pro chatovací boty nebo hlasové asistenty. Jak v této oblasti prorazit prozradí Yael Keren, ředitelka UX v Clicktale – izraelském průkopníkovi oblasti Experience Analytics s předešlými zkušenostmi z IBM, HP, SAP nebo Googlu.

Odborníci očekávají, že právě díky rozvoji CUI nastane rychlé rozšíření hlasových asistentů mezi masy. Tito asistenti však ve skutečnosti nezůstávají závislí jen na hlasu, o čemž promluví Behshad Behzadi, vedoucí týmu stojícího za Google Assistant. Největší konkurent Siri od Applu například již teď dokáže využívat kameru na vyhledávání relevantních informací – když ji namíříte na květ, zjistí přesný druh, nebo když kameru namíříte na plakát koncertu, Google Assistant vyhledá stránky prodávající lístky, písničky na YouTube a další informace o kapele.

Tím se rozvoj oblasti vizuálních technologií pochopitelně nekončí. V posledních letech zaznamenala prudký rozvoj také virtuální a rozšířená realita, která už není jen hračkou pro geeky. Jak se vůbec VR kamery sestavují, prozradí Jeffrey Martin, průkopník oblasti 360° fotografii a jak virtuální realitu využít na rozvoj svého byznysu pak povypráví Bartlomiej Rozbicki, AR/VR ředitel světově oceňovaného CGI studia Art Thanea z Polska. Praktickou ukázku, jak s VR pracovat, uvede Accenture, kterého experti během WebExpa rovnou dvakrát postaví VR model automobilu BMW v měřítku 1:1.

V nejbližší době však určitě ještě obrazovky neopustíme. Protože budou pořád soutěžit o naši pozornost, uživatele je potřeba zaujmout – a jeden z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout jsou animace. Alespoň podle freelance frontend developera Eduarda San Martina Morotea. Bývalý vývojář indie počítačových her a nynější člen core teamu frameworku Vue.js na WebExpu představí návod na to, jak animace pozvednout na vyšší úroveň a udržet si tak náskok před konkurencí. Jeho přednášku doplní jedna ze světově nejuznávanějších expertek na animace Val Head, avšak se zaměřením na mnohem palčivější téma kombinující lidi a algoritmy – jak stavět funkcionality poháněné umělou inteligenci bez toho, aby svým uživatelům způsobovaly jakékoliv problémy nebo škody.

Tomu se chce vyvarovat také Ladislav Prskavec, senior manager software developmentu v Oraclu, který na WebExpu promluví o hackování dronů. Zalétat si s nimi bude možné na stáncích firmy Tello.

To ovšem ani zdaleka není vše, co WebExpo 2018 nabídne. 21. až 23. září v pražské Lucerně vystoupí přes 60 osobností oblasti technologií. Společně obsadí sedm sálů a vystoupí před dvěma tisíci posluchači. Poslední den je věnován workshopům, skvělé příležitosti na networking už tradičně nabídnou také tři party. To si opravdu nechcete nechat ujít. Další podrobnosti zjistíte na webu www.webexpo.net.

 

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1