Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hodnocení taxislužeb. Kdo vás sveze nejlevněji a nejrychleji?

Hodnocení taxislužeb. Kdo vás sveze nejlevněji a nejrychleji?

V Praze Uber POP, v Brně Liftago a Taxi Impuls. To jsou cenově nejvýhodnější způsoby dopravy podle výsledků testu Spotřebitelského fóra, které má Info.cz k dispozici. Vedle klasických taxislužeb se průzkum zaměřil i na online platformy spadající pod sdílenou ekonomiku.

Nejlepší cenu podle výsledků testování v Praze nabízí služba Uber POP. V závěsu za ní pak skončily Hopin a Taxify. U těch se ale čekalo delší dobu na příjezd vozidla.

Hodnocení taxislužeb v PrazeHodnocení taxislužeb v Prazeautor: Spotřebitelské fórum

Nejdráže vyšlo z testů Liftago. Fórum u něj ale, stejně jako u Modrého Anděla, nenašlo žádné chyby, co se týče kvality. Obě služby také patřily k těm rychlejším. I v tomto ohledu je ale ještě předstihl Uber POP. Na úrovni Hopinu a Taxify byla pak objednávka „levné AAA“ od největší taxislužby v Praze AAA taxi. I na tu si zákazníci museli počkat déle.

„V případě dostupnosti taxi na stanovišti je toto stále nejlepší varianta pro cestujícího požadujícího nejrychlejší dopravu na místo určení. Nevýhodou však je vyšší cena a v jednom případě i odmítnutí vydat účtenku o zaplacené cestě s odůvodněním, že došel papír v taxametru,“ stojí ve zprávě.

V Brně vyšlo cenově nejlépe Taxi Impuls a Liftago. Mezi dvojici nejrychlejších se zařadilo Liftago a TOP 1 taxi. „Pro online platformu agregující nabídku taxi Liftago v Brně hovoří i nejméně zjištěných nedostatků z hlediska kvality služby a pro nejpřesnější odhad dopředu avizovaných cen,“ píše se ve studii.

Hodnocení taxislužeb v BrněHodnocení taxislužeb v Brněautor: Spotřebitelské fórum

Budoucnost nových služeb?

O tom, co přinesou nové služby jako Uber nebo Liftago na trh, se v posledních měsících živě diskutuje. Praha se s aplikací Uber pustila do přímého souboje. Magistrát službu vidí jako taxislužbu a její řidiče, kteří jezdí bez licence, proto pokutuje. Pokračovat v tom chce i přesto, že Městský soud v Praze nedávno rozhodl, že používání aplikace Uber není v rozporu se zákonem. Situaci by měla vyjasnit chystaná novela silničního zákona.

Podle studie Spotřebitelského fóra ale online technologie a nové platformy trhu prospívají. „Srovnávací jízdy v Praze a Brně potvrzují, že nástup platforem sdílené ekonomiky a zavádění digitálních technologií přináší pro spotřebitele řadu pozitiv i v takových odvětvích, jako je provoz taxislužby,” řekl Info.cz předseda správní rady Spotřebitelského fóra Kryštof Kruliš.

„Moderní technologie jako GPS měření trasy jízdy, elektronická fakturace, online nabídka služeb a systém hodnocení řidičů uživateli výrazně přispívají ke zkvalitnění nabízených služeb. Těžit z toho může skrze zlepšení pověsti celý sektor taxislužby, tedy včetně těch tradičních poskytovatelů služeb, kteří se dokáží moderním technologiím včas přizpůsobit,” dodal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1