Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Home Credit v Číně a ve Vietnamu strmě roste. Asijské trhy skupinu dotáhly k rekordnímu zisku

Home Credit v Číně a ve Vietnamu strmě roste. Asijské trhy skupinu dotáhly k rekordnímu zisku

Skupina Home Credit má za sebou velmi úspěšnou první polovinu letošního roku, kdy vykázala čistý zisk 133 milionů eur, tedy téměř 3,5 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to zlepšení o 74 milionů eur. Zisk skupiny táhne především oživení byznysu v Rusku, který byl původně zasažen tamní nepříznivou hospodářskou situací, a také boom spotřebitelských úvěrů v Číně, Vietnamu a v Kazachstánu.

„Ruský trh nejenže překonal složité období a zaznamenal vysoké výnosy, ale zároveň se stále více projevuje jako lídr inovací, které nás posouvají mezi fin-tech firmy. Také rychle rostoucí a rychle se měnící asijské trhy nám dělají radost. Jejich význam pro skupinu se každým obdobím zvětšuje a velmi přispívají k tomu, že tvář Home Creditu se mění: právě situace v asijských státech je největším impulsem k tomu, abychom posilovali své postavení na trhu, motivuje nás k inovacím a digitalizaci,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel skupiny Home Credit Jiří Šmejc.

Home Credit se může v prvním pololetí chlubit především strmým nárůstem nových úvěrů, konkrétně o 109 procent na 9,7 miliardy eur. Jen v Číně skupina půjčila za šest měsíců letošního roku 6,4 miliardy eur, což představuje meziroční růst o 149 procent. Celé skupině v současnosti splácí 26,7 milionu lidí.

Růst v Číně a Vietnamu se opírá především o silnou poptávku po úvěrech s nulovým navýšením a po nízkoúročených půjčkách. Jen ve Vietnamu Home Credit poskytl spotřebitelům o 71 procent více peněz na půjčky než v prvním půlroce 2016. Stejně povzbudivý vývoj je i na mladších trzích, jakými jsou Indie, Indonésie a Filipíny. Tam dále rozšiřuje distribuční síť a získává každý den desetitisíce nových klientů. Ti získali od Home Creditu jen v prvních šesti měsících letošního roku více peněz na nákup spotřebního zboží na splátky než za celý předcházející rok 2016.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744