Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Horší než 11. září. Trhy reagují na Trumpovo tažení

Horší než 11. září. Trhy reagují na Trumpovo tažení

Investoři kvůli vítězství republikánského kandidáta opouštějí dolar a více věří euru. Bojí se, že Trump přinese nejistotu.

Vítězné tažení Donalda Trumpa vystrašilo finanční trhy, jejichž současný propad je větší než po teroristických útocích 11. září 2001. Asijské akcie kvůli vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách prudce klesají. Vývoj termínových kontraktů (futures) spojených s americkými akciovými indexy indikuje propad akciových trhů ve Spojených státech o zhruba pět procent.

V reakci na pokles zahraničních burz po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách dnes pražská burza po otevření odepsala téměř 1,2 procenta. Kolem 09:30 ztrátu umazala na 0,84 procenta a index PX se dostal na 890,43 bodu. Pokles táhly akcie bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna vůči euru stagnuje, proti dolaru posílila.

Evropské burzy na dění v USA reagovaly výrazněji. Hlavní indexy německých a francouzských akcií zahájily poklesem téměř o tři procenta. Panevropský index Stoxx Europe 600 ráno odepisoval víc než dvě procenta.

"Trumpovo prezidentství není dobrou zprávou," uvedl analytik Ronny Claeys ze společnosti KBC Asset Management. "Skutečně nevíme, jaká bude jeho politika, takže tu máme zvýšenou nejistotu," dodal.

Překvapivý Trumpův úspěch v prezidentských volbách těžce zasáhl rovněž asijské akciové trhy. Hlavní index tokijské burzy Nikkei uzavřel dnešní obchodování s poklesem o 5,4 procenta. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní propad od června, kdy se burzy dostaly pod tlak kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

V reakci na vítězství Donalda Trumpa výrazně klesly i světové ceny ropy. Naopak roste cena zlata, které je považováno za bezpečnou investici v nejistých časech. Jeho cena stoupla téměř o pět procent na šestitýdenní maximum.

„Na trhu je mnoho paniky, výsledek (prezidentských voleb v USA) rozhodně neodpovídá očekávání,“ uvedl analytik Juan Carlos Alderete ze společnosti Banorta-IXE. Nestabilita zavládla také na australské burze.

Investoři ve volbách podporovali demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, která by podle nich zachovala současné směřování Spojených států. Trumpovo vítězství naopak přináší nejistotu ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje.

Nestabilita je znatelná také na devizových trzích. Dolar se propadl o téměř čtyři procenta vůči japonskému jenu a o více než dvě procenta vůči švýcarskému franku. Euro vůči dolaru stouplo o 2,5 procenta na dvouměsíční maximum. Mexické peso se propadlo o více než 13 procent na rekordní minimum 20,75 pesa za dolar. Trumpovo vítězství je považováno za významné riziko pro mexickou měnu. Trump v předvolební kampani sliboval omezení přílivu imigrantů z Mexika do USA a přehodnocení obchodních vztahů mezi oběma zeměmi.

Bezpečný přístav: stoupá cena zlata

Cena americké lehké ropy WTI se v jednu chvíli propadao o více než čtyři procenta na 43,07 dolaru za barel, nejníže od září. Později však velkou část ztrát smazala. Kolem 8:30 SEČ vykazovala cena WTI pokles o 1,4 procenta na 44,36 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent si odepisovala rovněž 1,4 procenta a nacházela se na 45,40 dolaru za barel.

"Trumpovo vítězství je vnímáno jako šok, nutí to investory přesunovat peníze do bezpečných útočišť, což tlačí ceny ropy dolů," uvedl jeden z analytiků makléřské společnosti Mirae Asset Daewoo. Dodal nicméně, že v dlouhodobějším horizontu by Trumpova politika podporující ropný sektor a jeho protiíránské postoje mohly vést k růstu cen ropy.

Kvůli obavám z nejisté budoucnosti stoupá naopak cena žlutého kovu. Cena zlata vzrostla až o 4,9 procenta na 1337,40 dolaru za troyskou unci. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od 27. září. Vzhůru šplhají i ceny stříbra a platiny. Podle analytiků by Trumpovo vítězství mohlo mimo jiné přimět americkou banku k odkladu dalšího zvýšení úrokových sazeb, což by podpořilo atraktivitu zlata.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1