Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Huť Poldi Kladno čeká ve čtvrtek veřejná dražba, odboráři věří v nový start výroby

Huť Poldi Kladno čeká ve čtvrtek veřejná dražba, odboráři věří v nový start výroby

Kladenskou huť Poldi čeká ve čtvrtek veřejná dražba. Žádný zájemce se zatím nepřihlásil, pořád se tak ale může stát. Podnik je od loňského prosince v konkurzu, zaměstnanci dostali výpovědi. Je otázkou, zda se ocelárnu podaří zachránit a obnovit v ní dlouhodobě provoz. Například primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno) je spíše skeptický. Odboráři naopak věří v nový rozjezd výroby.

Dražit se budou podniky firem Poldi a Poldi Trade, jejich hodnota je podle znaleckého posudku 180 milionů korun. Nejnižší podání stanovil věřitelský výbor na 160 milionů. Dražební jistotu je potřeba složit do čtvrtečních 10:00. Pokud licitátor nebude mít do té doby ověřeno, že na účet dražební společnosti byla tato částka připsána, tak se dražit nebude. „Mám čerstvou informaci, že dnes ráno ještě žádná jistota složena nebyla. Není to úplná výjimka, skládá se to většinou na poslední chvíli, ale teď už je to hodně blízko před dražbou,“ upozornil Sigmund.

Jaroslav Hradil z dražební společnosti Prokonzulta ČTK řekl, že o prohlídky podniku byl zájem. „Ze zákona jsou povinné dvě, ale protože jsme očekávali zájem lidí, tak jsme rovnou naplánovali tři termíny. Na všech prohlídkách byli nějací zájemci,“ uvedl Hradil.

Primátor Volf si není jistý tím, zda se případným prodejem může něco „zlomit“. „Jakmile někdo něco prodává v této části areálu, tak to vždycky znamená, že něco není v pořádku,“ řekl. Jeho předchůdce Jiránek, který se v Poldi v 70. letech minulého století vyučil a až do roku 1996 tam pracoval, vidí největší chybu v nezdařené privatizaci. Připomněl, že do dražby jde nyní jen malá část původního areálu. „Prodává se vykleštěný zbytek, který z mého pohledu nikdy neměl moc velkou šanci,“ míní Jiránek. Podle něj je také otázkou, zda by se podařilo získat zpátky šikovné lidi, kteří z firmy odešli a našli si práci jinde.

Hospodářka odborářů Poldi Marie Rezková je přesto optimistická a věří, že se podaří obnovit provoz. „Zájemci byli, a tak věříme, že se dražby někdo zúčastní, Poldovka se koupí a rozjede,“ uvedla. Sigmund už dříve řekl, že o huť projevila zájem rakouská firma Smart Stahl.

Podle obchodního rejstříku patří společnost Poldi skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. Loni byl provoz podniku většinou zastavený. Fungování už před několika lety začaly komplikovat dluhy, například dodavatelům materiálů, energií a dalším, které dosáhly stovek milionů korun. Následkem bylo zpožděné vyplácení mezd, a to i o několik měsíců.

Soud loni v březnu povolil reorganizaci, vedení se ale nepodařilo splnit podmínky, například splacení dluhů, jež vznikly před úpadkem společnosti. Pomoci měl nový investor, jednání ale nevyšla. V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V obou firmách Poldi a Poldi Trade ještě donedávna pracovalo 150 lidí.

Jiránek poukázal na to, že po roce 1989 skončily vojenské programy nebo zakázky pro jadernou energetiku a definitivní tečkou za někdejší slávou kladenských hutí byl podle něj nástup podnikatele Vladimíra Stehlíka, pod jehož vedením se součásti holdingu postupně dostaly do konkurzu. Po rozpadu velkého podniku v areálu vznikla řada menších závodů, dnes tam fungují například Strojírny Poldi nebo Sochorová válcovna, kterou provozují Třinecké železárny.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1