Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hypotéky zůstaly levné i v závěru roku. Brzy to může být jinak, ukazuje trh

Hypotéky zůstaly levné i v závěru roku. Brzy to může být jinak, ukazuje trh

Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci zůstala na listopadovém historickém minimu 1,77 procenta. Objem i počet hypoték v tomto měsíci ale klesl. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. 

V prosinci začal platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. V prosinci bylo sjednáno 8684 hypotečních úvěrů, což je o 5702 smluv méně než v listopadu.

V posledním měsíci roku objem hypoték klesl o více než 12 miliard korun na 17,67 miliardy Kč. Pokles je to sice výrazný, ale listopad byl extrémní svou výší hypoték.

"Ač byl prosinec prvním měsícem účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, podle statistik se zdá, že se za nových podmínek podepisovaly úvěry, které se nevešly do rekordního listopadu. Průměrné úrokové sazby kopírovaly listopadové nabídky a zůstaly nezměněny," uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Velké banky oznámily zvýšení sazeb hypoték v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu. Česká spořitelna měla zvýšit od ledna 2017 úrokové sazby hypotečních úvěrů o 0,4 procentního bodu u všech fixací, později tento krok odložila o dva týdny.

"Ekonomie je neúprosná: tak výrazná regulace na straně nabídky úvěrů musí být promítnuta do růstu cen produktu. Proto lze očekávat další tlak na zvyšování úrokových sazeb u všech hypoték, a tudíž následně i negativní dopad na poptávku po nemovitostech," uvedl Peter Bukov, hlavní analytik TopForex k důsledkům novely zákona o spotřebitelských půjčkách.

Komerční banka zvedla úrokové sazby v listopadu o asi 0,5 bodu. Hypoteční banka od prosince zvýšila sazby u sedmiletých a desetiletých fixací o 0,3 bodu. Sazby zvedly také Raiffeisenbank, Sberbank či UniCredit Bank.

"Ukazuje se, že nová legislativa má na objemy sjednaných hypoték jen minimální dopad. Kupní síla domácností roste a s ní i hlad po novém bydlení. První čísla, která máme za leden, ukazují, že zájem o hypotéky neklesá," řekl ČTK ředitel finančně-poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link